Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że w poniedziałek spotka się w Warszawie z doradcą ds. zagranicznych prezydenta Ukrainy Ihorem Żowkwą. Rozmowa ma dotyczyć sytuacji wokół Ukrainy i spodziewanej 3 maja wizyty prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.
Szczerski poinformował, że w poniedziałek będzie rozmawiał w Warszawie z doradcą ds. zagranicznych prezydenta Ukrainy oraz współprzewodniczącym polsko-ukraińskiego prezydenckiego komitetu konsultacyjnego - Ihorem Żowkwą.
"Tematów jest kilka. Po pierwsze - sytuacja wokół Ukrainy i działania Rosji w regionie oraz wnioski, jakie można wyciągnąć z tej ostatniej napiętej sytuacji, jaka miała miejsce między Ukrainą i Rosją. W tym także o planach spotkania zaproponowanego przez prezydenta Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem" - powiedział PAP Szczerski.
Jak dodał, innym tematem jego spotkania z Żowkwą będzie spodziewana wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.
"Na 3 maja jako jednego z zagranicznych gości spodziewamy się w Warszawie prezydenta Zełenskiego, więc także będziemy omawiać wizytę prezydenta Ukrainy w Warszawie" - podkreślił szef BPM.
Dodał, że jego rozmowa z Żowkwą będzie dotyczyła także "prac nad wspólnymi dokumentami polsko-ukraińskimi wspierającymi euroatlantycką drogę i otwarcie drogi dla Ukrainy do przyszłego członkostwa w NATO i UE".
W ubiegły wtorek Wołodymyr Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów. Władimir Putin powiedział w czwartek, że jest gotów przyjąć prezydenta Zełenskiego na rozmowy w Moskwie w dowolnym czasie, który mu odpowiada.
Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.