Reklama

Chicagowska Polonia obchodzi rocznicę Konstytucji 3 Maja

Wirtualna parada, dziękczynna msza święta, spektakle teatralne, konkursy, panel literacki to tylko część wydarzeń, które uczczą 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody przebiegają pod hasłem "Nie lękajcie się".

Reklama

Społeczność polsko-amerykańska w Chicago łączy w swym uroczystym programie 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji, 130. rocznicę parady w Chicago, ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy Rok 2021 "Rokiem Konstytucji 3 Maja" oraz 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

Według rzeczniczki prasowej Komitetu Parady dr Łucji Mirowskiej-Kopeć ze względu na pandemię Covid-19 parada będzie miała charakter wirtualny. Jest to prawdopodobnie, jak podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka, największe tego rodzaju wydarzenie polonijne na świecie. Pierwsza parada w Chicago odbyła się w roku 1891, w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Wiąże się z patriotycznymi uczuciami i przyciąga całe spektrum społeczności od małych dzieci, po weteranów, od uczniów szkół polonijnych, harcerzy, zespołów muzycznych, tanecznych i ludowych, po organizacje polonijne. () Unikalne jest to, że jednoczy ludzi bez względu na poglądy społeczne, polityczne, czy zainteresowania. Wtedy dopiero widać jak bardzo jest nas dużo - podkreśliła Mirowska-Kopeć.

Jak podkreślają organizatorzy w tym roku zbiorowym Marszałkiem Parady 3 Maja wyznaczonej na sobotę są weterani II wojny światowej. Przyznawany po raz piąty tytuł "Friend of Polonia" (Przyjaciel Polonii) przypadł sekretarzowi stanu Illinois, Jesse White'owi.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się już 25 kwietnia wyborem królowej parady. W piątek w Muzeum Polskim w Ameryce attache obrony z ambasady RP w Waszyngtonie generał Cezary Wiśniewski wręczył weteranom awanse wojskowe. Miało to miejsce podczas otwarcia wystawy o Armii Krajowej i Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy AK w USA przygotowanej przez Tadeusza Gubałę.

Teatr Nasz wystawia spektakle "Balu w operze" Juliana Tuwima i "Zemsty" Aleksandra Fredry. Zespół Pieśni i Tańca Polonia przygotował "Przedstawienie patriotyczne, a program artystyczny Polsko-Amerykańska Orkiestra Symfoniczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Podhalan w Ameryce Północnej oraz Teatr Ludowy "Rzepicha".

Pośród rocznicowych wydarzeń znajdzie się także msza dziękczynna w kościele św. Trójcy, rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego o charakterze historycznym dla dzieci oraz na okolicznościowe udekorowania posesji dla dorosłych. Odbędzie się też złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Uroczystości zamknie 3 maja ceremonia podniesienie flag narodowych polskiej i litewskiej przy prestiżowej Daley Plaza z udziałem orkiestry reprezentacyjnej armii amerykańskiej, Gwardii Narodowej, przedstawicieli konsulatów obydwu krajów w Chicago i Stowarzyszenia Ułanów im. T. Kościuszki, a także panel literacki "Being Polish in Chicago" organizowany przez tamtejszą Bibliotekę Publiczną. W Konsulacie Generalnym RP w Chicago nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.

"Pielęgnowanie tradycji, celebrowanie kolejnych rocznic Konstytucji 3 Maja najlepiej zaświadcza o patriotyzmie Polonii, jej związku z ojczyzną, z Polską. () Polonia chyba nawet bardziej przywiązana jest do patriotyzmu niż to się dzieje w Polsce" - uważa Mirowska-Kopeć.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Poniedziałek
dzień
-2°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama