Bez Chrystusa działanie to „działactwo” – jest krótkotrwałe i silnie nas wyczerpuje. W tym, co robimy potrzebujemy Chrystusa. Musimy się wsłuchać w Jego Słowa – mówił dziś bp Adrian Galbas do uczestników Zebrania Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Biskup przestrzegł przed "wewnątrzkatolicką naparzanką" oraz klerykalizmem.
Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich przywołał przykład św. Matki Teresy z Kalkuty, która mawiała, że prawdziwie mieć Chrystusa w sercu, to sprawiać żeby zagościł w sercach innych. Ta myśl to klucz dzisiejszego apostolstwa, które obudzi życie duchowe Kościoła - wskazywał biskup.
„Musimy walczyć z naszą ospałością duchową, bo ona otwiera drogę złemu duchowi. Bez przebudzenia w Chrystusie nasze działanie to „działactwo” – jest krótkotrwałe i silnie nas wyczerpuje. W tym co robimy potrzebujemy Chrystusa. Musimy się wsłuchać w Jego Słowa” – mówił duchowny.
Biskup zwrócił uwagę również na istotę jedności Kościoła w różnorodności charyzmatów. „Bardzo przeszkadza mi ta wewnątrzkatolicka naparzanka – musimy się tego wystrzegać. Różnorodność jest ważna, bo pozwala się rozwijać. Jednak ona musi budować, a nie niszczyć” - przestrzegł ełcki biskup pomocniczy.
W trakcie spotkania bp Galbas zachęcał młodych z KSM do zaangażowania w życie społeczne. „To świeccy są większością Kościoła. Nic nie może odbywać się poza świeckimi, dlatego musimy wystrzegać się klerykalizmu, w którym będziemy zawsze przyznawać rację duchownym” – podkreślił duchowny.
Na koniec spotkania przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zachęcał do przemyślanej formacji w Stowarzyszeniu. „Im bardziej formacja jest staranna, tym nasze zasoby duchowe i emocjonalne są większe, a to co robimy jest trwałe. W taki sposób pozyskamy innych do KSM” - przekonywał.
Bp Adrian Galbas był gościem specjalnym Zebrania Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbywało się w sobotę 8 maja na platformie wirtualnej.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza ponad 9 tysięcy młodych katolików, którzy angażują się w działania Kościoła w duchu patriotycznym.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.