Ostre mrozy, sięgające nawet poniżej minus 20 stopni Celsjusza, wystąpiły w nocy z piątku na sobotę w Republice Czeskiej. Na Słowacji ogłoszono alarm powodziowy.
Najniższą temperaturę czescy meteorologowie zanotowali w Górach Izerskich; w osadzie Jizerka termometry wskazały w nocy 25 stopni poniżej zera. Rano najzimniej było w Pardubicach, gdzie słupek rtęci spadł do minus 17,9 stopni Celsjusza.
Mróz największe problemy sprawił kolejarzom. Już w piątek zamarzały zwrotnice. W sobotę doszło do zerwania sieci trakcyjnej na linii kolejowej łączącej czeską stolicę z Pilznem, co niemal całkowicie sparaliżowało ruch pociągów w kierunku zachodnim. Ekspres z Pragi do Norymbergi miał 268 minut opóźnienia - poinformował rzecznik czeskich kolei.
Częściowo wstrzymany jest też ruch pociągów na Morawach, gdzie jeszcze w nocy wystąpiły obfite śnieżyce. W wielu miejscach kolej zastąpiły autobusy.
Czeskie służby drogowe podały, że większość dróg w kraju jest przejezdna, choć wiele z nich pokrywa warstwa zbitego i zmrożonego śniegu. W Górach Orlickich i w województwie hradeckim rano występowały mgły.
W Pradze miejskie zakłady komunikacyjne, aby zmniejszyć ruch samochodów prywatnych na pokrytych śniegiem ulicach, postanowiły w weekend uruchomić dodatkowe składy metra, tramwaje, autobusy i pociągi podmiejskie.
W związku z mrozami pogorszyła się jakość powietrza w kilku regionach Czech. Przyczyniła się do tego duża ilość emisji spalin z pieców grzewczych. Meteorologowie wydali ostrzeżenie przed smogiem dla województw: usteckiego (na północnym zachodzie) i morawsko-śląskiego (na wschodzie). W miasteczku Lom (pod niemiecką granicą) normy zawartości pyłów w atmosferze zostały przekroczone trzykrotnie. Podwyższone stężenie pyłów zarejestrowano w Karwinie i Ostrawie.
Na Słowacji - według miejscowych służb drogowych - przejezdne są wszystkie drogi główne. Dla ciężarówek zamknięty był przejazd przez przełęcz Zbojska (w województwie bańskobystrzyckim). Temperatury oscylują wokół zera stopni Celsjusza.
Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny w piątek w nocy ogłosił alarm powodziowy III (najwyższego) stopnia dla dolnego biegu Bodrogu. Meteorologowie ostrzegają, że roztapiający się śnieg i opady deszczu mogą tam doprowadzić do groźnych powodzi.
Ostrzeżenie II stopnia obowiązywało wzdłuż Hornadu i w górnym biegu Bodrogu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.