Jego prezentacja 18 maja, w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
18 maja, w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Stolica Apostolska zaprezentuje dokument, zawierający wskazówki duszpasterskie dotyczące obchodów diecezjalnych edycji Światowych Dni Młodzieży. Będzie on dostępny także w języku polskim.
„Wskazówki duszpasterskie dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w Kościołach lokalnych”, to dokument, który powstał w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, odpowiedzialnej za koordynację międzynarodowych edycji ŚDM. Został on zaaprobowany przez papieża Franciszka i jest przeznaczony dla biskupów, duszpasterzy młodzieży i wszystkich, dla których temat obecności młodych ludzi w Kościele jest ważny.
18 maja w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się prezentacja tego dokumentu, a następnie będzie on dostępny online i zostanie rozesłany do konferencji episkopatów na świecie. W przygotowaniu jest także jego polskie tłumaczenie.
Sam dokument powstał w nawiązaniu do 35. rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, które swój początek mają w Rzymie, gdzie w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia (1983-1984) Jan Paweł II spotkał się z młodymi ludźmi z całego świata, a na zakończenie jubileuszu powierzył młodym drewniany krzyż, który towarzyszył jubileuszowym obchodom w Bazylice Watykańskiej, a dziś znany jest jako Krzyż ŚDM.
Przez kolejnych 35 lat diecezjalne ŚDM były obchodzone w Kościele na całym świecie w Niedzielę Palmową, jednak w ubiegłym roku w Uroczystość Chrystusa Króla papież Franciszek ogłosił, że od tej pory to właśnie ten dzień będzie nową datą diecezjalnego spotkania młodych na całym świecie. Zmiana ta podyktowana została względami praktycznymi, ponieważ duszpasterze i sami młodzi z różnych stron świata sugerowali, że początek Wielkiego Tygodnia to moment bardzo intensywny i trudny do pogodzenia z radosnym „świętem młodzieży”, jakim w swoim zamyśle są ŚDM.
Nowa data wybrana przez papieża nie zmienia natomiast pierwotnej intencji św. Jana Pawła II, by młodych ludzi gromadzić wokół postaci Chrystusa, ale przypomina o niej i zachęca do jej ponownego odkrycia. Ma w tym pomóc właśnie opublikowany przez Stolicę Apostolską dokument.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.