Od 12 grudnia zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Przewoźnicy kolejowi zapowiadają, że pasażerowie mogą się spodziewać nowych połączeń, zmian godzin kursowania i cyklicznych rozkładów na części tras.
Jak powiedział PAP Piotr Olszewski, rzecznik największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego Przewozów Regionalnych, wśród największych zmian w nowym rozkładzie będzie zwiększenie liczby pociągów regionalnych spółki kursujących w województwie wielkopolskim i wprowadzenie cyklicznych rozkładów na części tras w województwach śląskim i małopolskim.
"Kilkadziesiąt nowych pociągów na niemalże wszystkich trasach z i do Poznania zapewni sprawne połączenie kolejowe w regionie. Natomiast wprowadzenie cyklicznych rozkładów ułatwi pasażerom zapamiętywanie godzin kursowania pociągów. Chodzi o to, że w godzinach szczytu pociągi będą jeździć w równych odstępach czasu" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że np. na trasie między Katowicami i Rybnikiem prawie przez cały dzień pociągi będą jeździć co godzinę.
W nowym rozkładzie uwzględniono też zmiany w kursowaniu międzywojewódzkich pociągów InterRegio. Jak wyjaśnił rzecznik, liczba międzywojewódzkich pociągów będzie w nowym rozkładzie podobna do tej w starym; spółka zmieni za to terminy ich kursowania. "Jeśli popatrzymy na rozkład, to w tygodniu naszych pociągów może jeździć nieco mniej, za to więcej będzie kursów do czwartku do niedzieli. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ pasażerowie chętniej korzystają z kolei w weekendy niż w tygodniu" - wyjaśnił rzecznik.
Nowe w rozkładzie będą InterRegio z Warszawy do Piły, Bielska-Białej i Trójmasta. "Ponadto na trasach Warszawa-Kraków i Poznań-Olsztyn będą jeździć pociągi zestawione z wygodniejszych i bardziej pojemnych wagonów. To szczególnie popularne połączenia, więc chcemy zadbać o komfort pasażerów" - powiedział Olszewski.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, również ten przewoźnik w nowym rozkładzie uwzględnił nowe połączenia, np. codzienne połączenie Szczecin-Praga przez Berlin i Drezno, albo ekspres z Bielska Białej do Trójmiasta.
"Propozycja rozkładu od września była dostępna dla naszych pasażerów, których prosiliśmy o uwagi i propozycje do rozkładu. Otrzymaliśmy około 1,2 tys. maili. Wiele z tym sugestii wykorzystaliśmy, na przykład te dotyczące pociągu z Warszawy do Budapesztu" - powiedziała rzeczniczka.
Rozkłady obu przewoźników są dostępne na ich stronach internetowych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.