Od 12 grudnia nowy rozkład pociągów

Od 12 grudnia zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Przewoźnicy kolejowi zapowiadają, że pasażerowie mogą się spodziewać nowych połączeń, zmian godzin kursowania i cyklicznych rozkładów na części tras.

Jak powiedział PAP Piotr Olszewski, rzecznik największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego Przewozów Regionalnych, wśród największych zmian w nowym rozkładzie będzie zwiększenie liczby pociągów regionalnych spółki kursujących w województwie wielkopolskim i wprowadzenie cyklicznych rozkładów na części tras w województwach śląskim i małopolskim.

"Kilkadziesiąt nowych pociągów na niemalże wszystkich trasach z i do Poznania zapewni sprawne połączenie kolejowe w regionie. Natomiast wprowadzenie cyklicznych rozkładów ułatwi pasażerom zapamiętywanie godzin kursowania pociągów. Chodzi o to, że w godzinach szczytu pociągi będą jeździć w równych odstępach czasu" - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że np. na trasie między Katowicami i Rybnikiem prawie przez cały dzień pociągi będą jeździć co godzinę.

W nowym rozkładzie uwzględniono też zmiany w kursowaniu międzywojewódzkich pociągów InterRegio. Jak wyjaśnił rzecznik, liczba międzywojewódzkich pociągów będzie w nowym rozkładzie podobna do tej w starym; spółka zmieni za to terminy ich kursowania. "Jeśli popatrzymy na rozkład, to w tygodniu naszych pociągów może jeździć nieco mniej, za to więcej będzie kursów do czwartku do niedzieli. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ pasażerowie chętniej korzystają z kolei w weekendy niż w tygodniu" - wyjaśnił rzecznik.

Nowe w rozkładzie będą InterRegio z Warszawy do Piły, Bielska-Białej i Trójmasta. "Ponadto na trasach Warszawa-Kraków i Poznań-Olsztyn będą jeździć pociągi zestawione z wygodniejszych i bardziej pojemnych wagonów. To szczególnie popularne połączenia, więc chcemy zadbać o komfort pasażerów" - powiedział Olszewski.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, również ten przewoźnik w nowym rozkładzie uwzględnił nowe połączenia, np. codzienne połączenie Szczecin-Praga przez Berlin i Drezno, albo ekspres z Bielska Białej do Trójmiasta.

"Propozycja rozkładu od września była dostępna dla naszych pasażerów, których prosiliśmy o uwagi i propozycje do rozkładu. Otrzymaliśmy około 1,2 tys. maili. Wiele z tym sugestii wykorzystaliśmy, na przykład te dotyczące pociągu z Warszawy do Budapesztu" - powiedziała rzeczniczka.

Rozkłady obu przewoźników są dostępne na ich stronach internetowych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »