W Lourdes można odzyskać zdrowie, ale można też je stracić. Ze skały nad grotą objawień coraz częściej odpadają kamienie
Obsunięciem grożą też całe bloki skalne. Niektóre z nich ważą nawet po kilkanaście ton. Z tego względu władze sanktuarium podjęły decyzję o szczegółowym przeglądzie technicznym i stabilizacji całej skały. Prace rozpoczną się 4 stycznia 2011 r. i potrwają do 8 lutego. W tym okresie grota będzie niedostępna dla pielgrzymów od godz. 6 do 15. Nie będzie też Mszy w miejscu objawień. Nabożeństwa różańcowe po francusku i włosku będą jednak odprawiane normalnie.
Pierwsze oględziny skały miały miejsce już w styczniu tego roku. Wykazały one szybko postępującą erozję wapienia pod wpływem wegetacji oraz wysokiej wilgotności. Do największych zniszczeń dochodzi zimą, kiedy zamarznięta woda rozsadza skałę. Administracja sanktuarium zapewnia, że prace stabilizacyjne nie zmienią ogólnego wyglądu Groty Massabielskiej. Wprowadzone umocnienia z czasem staną się niewidoczne, gdy pokryje je bujna w tym miejscu roślinność – oświadczył na konferencji prasowej miejscowy bp Jacques Perrier.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.
Zorganizowano też ponad 100 protestów wymierzonych w Elona Muska.
Premier Izraela: nie skapitulujemy przed żądaniem Hamasu, by zakończyć wojnę