W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, 3 czerwca, rozpoczyna się we wszystkich dekanatach adoracja Najświętszego Sakramentu. Potrwa przez całą oktawę Bożego Ciała - w każdej parafii przez 24 godziny.
Modlitewne czuwanie rozpocznie się w czwartek 3 czerwca i będzie kontynuowane po kolei przez całą dobę w każdej z parafii danego dekanatu. Modlitwa może rozpocząć się najpierw w parafii dziekańskiej, na przykład pod Mszy św. wieczornej. Dobę później „modlitewną pałeczkę” przejmie następna wspólnota dekanatu.
Wśród propozycji Wydziału Duszpasterskiego wrocławskiej kurii jest też możliwość – tam, gdzie warunki na to pozwalają – zorganizowania procesji eucharystycznej z parafii, która kończy adorację, do tej, która ją w dany dzień zaczyna. Adoracja ostatecznie zakończy się we wszystkich dekanatach w czwartek 10 czerwca Mszą św. wieczorną – chyba że parafii w dekanacie jest mniej niż dni oktawy, wtedy zakończy się wcześniej.
Z kolei tam, gdzie jest ich więcej, można połączyć mniejsze parafie. Wtedy na przykład modlitwa może trwać 12 godzin w jednej i 12 godzin w drugiej. W adorację warto włączyć także kościoły filialne – gdzie również wystawiony byłby Najświętszy Sakrament przez jakąś część doby przypadającej na daną parafię.
Ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, przypomina że hasło programu duszpasterskiego na obecny rok liturgiczny brzmi „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.
– Nie ma jej bez Eucharystii, bez Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Trwająca w oktawie Bożego Ciała adoracja to okazja, by zatrzymać się u stóp Jezusa w Eucharystii, a także, by uaktywnić znów grupy parafialne, które w ostatnim czasie miały ograniczone możliwości spotykania się, działania. Teraz mogą przyjść na konkretną godzinę, mogą się wyśpiewać, wymodlić. To okazja, by obecny rok szkolny i katechetyczny zakończyć mocnym akcentem, wspólnym przeżyciem. Nie organizowaliśmy tym razem w Wielkim Poście akcji „24 godziny dla Pana”, nie mieliśmy Nocy Konfesjonałów, nie odbyło się wiele innych dorocznych wydarzeń, spotkajmy się więc teraz przed Najświętszym Sakramentem.
Adoracja może stworzyć przestrzeń do katechezy, ewangelizacji. Część osób przeżywała w minionych miesiącach ból „zderzenia” z zamkniętymi drzwiami kościoła. Teraz będą one mogły podczas adoracji pozostać otwarte przez całą dobę. Ks. Krziżok podkreśla, że modlitewna inicjatywa jest szansą na ożywienie całej wspólnoty parafialnej, często nieco rozproszonej w związku z epidemią. – Możemy na nowo się „pozbierać”, zgromadzić. To takie wołanie: Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe! – mówi.
Na stronie archidiecezja.wroc.pl można znaleźć, wciąż aktualizowany, grafik adoracji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.