W Nowych Święcianach, odległych od Wilna o 90 km na północ, powstanie Dom Polski. W sobotę uroczyście zainaugurowano jego budowę, którą sfinansuje Senat RP.
W przesłaniu do następnych pokoleń, które ukryto w fundamentach przyszłej placówki, napisano: "Nowe Święciany położone są w centrum Ziemi Święciańskiej, małej ojczyzny marszałka Piłsudskiego. To historyczne miasteczko, powstałe przy kolei Petersburg-Warszawa, zamieszkiwało przed wojną ok. 70 proc. Polaków, obecnie mieszka ich tu ponad 20 proc.".
W przesłaniu zaznaczono, że Nowe Święciany są "oddalone od Wilna i nie ma już na tych terenach polskich szkół". "Dlatego budowa Domu Polskiego ma szczególną wagę. Stanie się on ośrodkiem polskości na tych terenach i będzie służył zachowaniu i szerzeniu tradycji polskich, wychowaniu przyszłych pokoleń w duchu patriotyzmu i świadomości narodowej" - podkreślono.
Dom Polski w Nowych Święcianach o powierzchni 560 metrów kwadratowych stanie na działce powierzchni 36 arów, którą nabył Związek Polaków na Litwie (ZPL) i przekazał Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Na budowę domu, jego wyposażenie i uporządkowanie terenu Senat RP przyznał 2 mln złotych. Budowa Domu ma być zakończona w połowie 2012 roku.
Jak poinformowała PAP prezes Święciańskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie Irena Bejnar, "będzie tu się mieściło biuro ZPL, biblioteka, pokoje przeznaczone dla polskiej szkółki niedzielnej, dla harcerzy, będą tu miały siedzibę polskie zespoły artystyczne i będzie też większa sala do wspólnych spotkań".
Dom Polski w Nowych Święcianach będzie drugim Domem Polskim na Litwie wybudowanym ze środków Senatu RP. Pierwszym był Dom Polski w Wilnie.
Za pieniądze polskiego podatnika uporządkowano i dostosowano do potrzeb ZPL Dom Polski w Ejszyszkach i Druskiennikach, a także siedziby ZPL w Kownie i Kłajpedzie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.