„Cyrki i lunaparki znakiem nadziei w zglobalizowanym świecie”. Obrady na ten temat rozpoczęli w Rzymie duszpasterze cyrkowców. Ich 8. międzynarodowy kongres, trwający od 13 do 16 grudnia, zorganizowała Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Jak poinformował przewodniczący tej watykańskiej dykasterii, szacuje się, że w samej tylko Unii Europejskiej jest od 600 do 1000 cyrków, a na całym świecie miliony ludzi wystawia wędrowne widowiska czy pracuje w wesołych miasteczkach, tak sezonowych, jak stałych. „Cyrki i lunaparki wyzwalają w nas pozytywne energie, są znakiem nadziei na świat bardziej zgodny, nacechowany szacunkiem i zrozumieniem – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Antonio Maria Vegliò. – A z chrześcijańskiego punktu widzenia stałe przemieszczanie się wędrownego widowiska przypomina nam, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na tym świecie, zaś nasz ostateczny cel to pełna radość w Bogu. Wędrowne życie cyrkowców utrudnia im normalną przynależność do wspólnoty parafialnej, jednak potrzebują wsparcia w wierze i na to należy uwrażliwiać Kościoły lokalne. Chcemy, by parafie otwierały się na tych ludzi. Ich obecność, choć krótkotrwała, może być okazją do ożywienia wspólnot parafialnych, które mogą się włączyć w nabożeństwa odprawiane dla cyrkowców pod namiotem cyrkowym. Oni z kolei mogą występować na odpustach parafialnych”.
Obrady międzynarodowego kongresu duszpasterstwa cyrków i lunaparków są okazją nie tylko do wymiany refleksji i doświadczeń. W dzisiejszym programie popołudniowym znalazły się świadectwa cyrkowców z Chile, Francji, Włoch i USA na temat przekazywania wiary i wartości w tradycji rodzinnej ich środowiska. 15 grudnia uczestnicy kongresu będą na audiencji ogólnej.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.