Najlepsi popularyzatorzy nauki odbiorą w środę nagrody przyznawane w corocznym konkursie "Popularyzator Nauki", organizowanym przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Celem konkursu, który po raz pierwszy odbył się w 2005 r., jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej w społeczeństwie.
W środę, podczas uroczystości w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, nagrody trafią do trzech laureatów w kategoriach: "Naukowiec lub instytucja naukowa" oraz "Dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa". Przyznane zostaną również trzy wyróżnienia dla autorów najlepszych prezentacji popularnonaukowych.
Do tegorocznej, VI edycji konkursu zgłoszono kilkadziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera. Sylwetki uczestników konkursu były prezentowane na łamach serwisu Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl).
W tym roku po raz pierwszy specjalne wyróżnienia otrzymają także rzecznicy prasowi uczelni oraz jednostek naukowych i badawczych. Trzech nagrodzonych wskaże redakcja serwisu NwP, biorąc pod uwagę m.in. jakość przekazywanych informacji, pomoc w kontaktach z naukowcami z reprezentowanych przez rzeczników instytucji, a także zaangażowanie w promocję macierzystych placówek.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu "Popularyzator Nauki" są m.in. prof. Magdalena Fikus, prof. Wojciech Nawrocki, dr Jerzy Jarosz, dr Stanisław Bajtlik, dr Tomasz Rożek (dział naukowy "Gościa Niedzielnego"), zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, red. Wiktor Niedzicki.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.