Reklama

Czy Kościół się zmakaronizował?

Posoborowe umiędzynarodowienie Watykanu skończyło się na jego italianizacji. Wzgardzono łaciną, jej miejsce zajął jednak z czasem język włoski. Do takich wniosków doszedł prof. Franco Pierno, który przeanalizował rolę języka włoskiego w Stolicy Apostolskiej, papieskich uczelniach i Kościele powszechnym.

Reklama

Przypomina on, że w żadnej innej instytucji język włoski nie uchodzi za międzynarodowy. Takiego statusu nie przyznaje mu nawet Unia Europejska. Tymczasem w Kościele dzięki posoborowym zmianom język włoski niespodziewanie zajął miejsce łaciny.

Choć formalnie rzecz biorąc Watykan wciąż traktuje łacinę jako język oficjalny, to jednak komunikacja ze światem w większości wypadków odbywa się właśnie po włosku. W tym języku powstają też teksty prawne. Również główne wydania L’Osservatore Romano czy dzienników Radia Watykańskiego są redagowane z myślą o Włochach – zauważa prof. Pierno. Dominacja tego języka jest też widoczna na internetowej stronie Watykanu. Niby istnieją też wersje w innych językach, ale zasoby wersji włoskiej są najobszerniejsze.

W przekonaniu włoskiego językoznawcy największy przełom dokonał się jednak na papieskich uczelniach, gdzie zarzucono wielowiekową tradycję prowadzenia zajęć po łacinie. Choć dopuszcza się wykłady w kilku innych językach, w praktyce niemal wszystkie są po włosku – zauważa prof. Pierno. W tym języku w coraz większej mierze komunikują się między sobą również teolodzy. O dominacji języka włoskiego zadecydowały kwestie praktyczne. Pomimo swej wielojęzyczności Kościół potrzebuje jednego wspólnego języka. Próżnię po łacinie zajął więc język włoski – uważa językoznawca. Wyniki swych badań opisał w wydanej niedawno książce pt. „Watykan a język włoski. Między powszechnością i kompromisami lokalnymi”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama