W niedzielę odbędzie się ingres nowego biskupa polowego Józefa Guzdka do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie - poinformował w czwartek PAP rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa.
Ingres (wejście, wkroczenie) jest - jak wyjaśnił ks. Kępa - uroczystym objęciem władzy przez biskupa polowego nad diecezją wojskową. Przypomniał też, że biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Józef Guzdek został 4 grudnia mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem polowym Wojska Polskiego.
Obejmie tę funkcję po biskupie polowym gen. Tadeuszu Płoskim, który 10 kwietnia zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Ingres rozpocznie się o godz. 12 uroczystą mszą św., po której biskup Guzdek pomodli się przy grobie swojego poprzednika bpa Tadeusza Płoskiego oraz odda hołd sztandarowi Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W uroczystości udział wezmą: minister obrony narodowej Bogdan Klich, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz dziesięciu hierarchów, a wśród nich m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisława Dziwisz i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Jak przypomniał ks. Kępa, w dwudziestoletniej historii odnowionego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyły się do tej pory dwa ingresy: 24 lutego 1991 roku - ingres biskupa polowego abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz 30 października 2004 roku - ingres biskupa polowego Tadeusza Płoskiego.
Nowy biskup polowy jest doktorem teologii, należy do Rady Kapłańskiej Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. Na biskupa został mianowany przez papieża Jana Pawła II w sierpniu 2004 roku. W strukturze Konferencji Episkopatu Polski pełni obowiązki wiceprzewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich, delegata ds. Ruchu "Wiara i Światło" oraz Stowarzyszenia "Arka". Do tej pory był biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej.
Jak mówił bp Guzdek tuż po nominacji, książeczkę wojskową z kategorią "A" otrzymał 13 maja 1975 r., w tym samym roku - po rozpoczęciu nauki w krakowskim Seminarium Duchownym - wraz z 28 innymi kolegami dostał wezwanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ostatecznie jednak w wojsku nie był. (PAP)
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.