Blisko 300 zawodników i zawodniczek, wśród nich krajowa czołówka biegaczy i… siostra zakonna w habicie pokonali trudną technicznie, kamienistą trasę w Beskidzie Małym.
To była już trzecia edycja Górskiego Biegu Frassatiego. Żar lejący się z nieba przypominał o pierwszej, jeszcze gorętszej edycji z 2019 r. Na starcie stanęło prawie 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Wśród nich znalazło się wielu biegaczy z krajowej czołówki, m.in. Sylwester Lepiarz, Robert Faron, Piotr Jaśtal, Adrian Bednarek, Mariusz Miśkiewicz, a wśród pań zdecydowaną faworytką wyścigu była ubiegłoroczna zwyciężczyni, Urszula Paprocka. Ale większość uczestników stanowili amatorzy, którzy zwyczajnie kochają góry i mają w sobie sportowy gen. Dokładnie tak, jak patron biegu – bł. Pier Giorgio Frassati. Niektórzy, jeszcze przed startem, uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele w Międzybrodziu Bialskim.
Po zeszłorocznej modyfikacji trasy spowodowanej ograniczeniami epidemicznymi (skrócona o
Bieg Frassatiego wyróżnia szczególna, rodzinna atmosfera. Choć w tym roku ze względu na pewne ograniczenia epidemiczne i logistyczne nie odbyły się Dziecięce Biegi Frassatiego, to wielu uczestników przyjechało do Międzybrodzia całymi rodzinami. W samą organizację imprezy włączają się organizacje lokalne (OSP,PTG Sokół, Klub Wolontariusza, szkoła), wolontariusze indywidualni, ale też jedna ze wspólnot działających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej - Miasto na Górze, która organizuje pierwszy z punktów regeneracyjnych i rozkręca doping na szczycie Nowy Świat. Co skłoniło ich do zaangażowania w tę imprezę?
- Górski Bieg Frassatiego to jedno z najciekawszych wydarzeń organizowanych przez katolickie media a zarazem świetnie zorganizowany bieg górski na najwyższym poziomie. Jako, że w szeregach naszej wspólnoty kilka osób jest zapalonymi biegaczami to nie mogliśmy pozostać obojętni na taką inicjatywę - mówi Robert Gawlak ze wspólnoty Miasto na Górze - Uważamy, że łączenie pasji i wiary pozwala w jeszcze pełniejszy sposób oddać charakter życia razem z Bogiem. Z drugiej strony to także skuteczny sposób ewangelizacji, kiedy także osoby pozostające daleko od Kościoła mogą zobaczyć, że wiara i ciekawe życie pełne pasji wcale się nie wykluczają - podkreśla.
W zamyśle twórców Biegu, to wydarzenie ma mieć właśnie charakter przestrzeni spotkania - miejsca, w którym spotykają się wierzący i niewierzący, połączeni wspólną pasją do gór. W dzisiejszym coraz bardziej spolaryzowanym świecie, takich przestrzeni jest coraz mniej. To bieg, w którym obok siebie startują siostra zakonna w habicie i biegacz w koszulce z tęczowym sercem. Bez obecnej dziś niemal wszędzie agresji. Każdy gotowy pomóc drugiemu na trasie.
Klasyfikacje generalną mężczyzn wygrał Adrian Bednarek, któremu do rekordu trasy z 2019 r. zabrakło niewiele ponad minutę. Bednarek na pokonanie
Drugi Piotr Jaśtal finiszował z czasem 1:42:45, a trzeci Mariusz Miśkiewicz potrzebował na pokonanie trasy „Frassatiego” 1:45:16. Chwilę po nim na metę wpadł Sylwester Lepiarz (1:45:56), a walka o miejsce piąte rozegrała się dosłownie na ostatnich metrach – Piotr Wołąkiewicz był szybszy od Roberta Farona zaledwie o 1,5 sekundy!
W rywalizacji kobiet królową biegu została Urszula Paprocka, która ustanowiła nowy, kobiecy rekord trasy, łamiąc magiczna barierę 2 (1:59:05). Biegaczka z Krakowa wygrała również w 2020 r. - wtedy jej czas był jeszcze lepszy, ale ze względu na skrócenie trasy nie był to jej oficjalny rekord. Na podium stanęły też Agnieszka Dygacz (2:15:15) i Paulina Skrzypczyk (2:18:51).
W zawodach uczestniczyli też walczący w kategorii specjalnej Mistrzostw Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich księża, zakonnicy, a nawet siostra zakonna – nazaretanka, s. Joanna Jeż, która trudną technicznie, stromą i kamienistą trasę pokonała w habicie, za co otrzymała na szczycie gigantyczny aplauz.
Wśród panów tytuł mistrzowski obronił ks. Tomasz Szady z Tomaszowa Lubelskiego, wicemistrzem został ks. Michał Kozak z Sanoka. Trzeci stopień podium wywalczył ks. Paweł Marzec z Krakowa. Tytuł Mistrzyni Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich przypadł wspomnianej siostrze Joannie Jeż.
Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję w 2022 r. a także na partnerski festiwal górski Maraton Trzech Jezior (24-26 września - Międzybrodzie Bialskie-Porąbka).
Bieg Frassatiego rozgrywany był jako bieg kategorii M Ligi Biegów Górskich.
Relacje zdjęciowe i filmowe znajdziesz na portalu Gosc.pl i fanpage’u facebookowym biegu, do którego polubienia zapraszamy.
Organizatorem Górskiego Biegu Frassatiego jest Gość Niedzielny i Radio eM, partnerem instytucjonalnym Gmina Czernichów, a sponsorem głównym imprezy PKN ORLEN.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.