Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Czwartek 23.12.2010
W odpowiedzi na apel premiera Soro, dotyczący biernego oporu wobec rządów Laurenta Gbabbo, transport drogowy i kolejowy artykułów spożywczych (warzywa, ryby) z Bouaké (centrum kraju) do Abidżanu, został zatrzymany. Dało się to odczuć na dzisiejszym targu.
Minister do spraw młodzieży rządu Gbagbo, Charles Blé Goudé, nawołuje do pokojowych manifestacji na środę 29 grudnia.
Misja ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej oskarżyła siły narodowe o odmowę dostepu i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zbiorowych mogił odkrytych na obrzeżach Abidżanu w zeszłą niedzielę.
Nuncjusz apostolski na WKS, biskup Ambroise Madtha, nakłania dwóch kandydatów na fotel prezydencki do podjęcia dialogu i wspólnego rozwiązania napiętej sytuacji. Według przedstawiciela Stolicy Apostolskiej, tylko ta droga może pomóc w uniknięciu wojny domowej.
ONZ dyskutuje możliwość wysłania dodatkowych oddziałów wojsk pokojowych na WKS. „Jesteśmy w trakcie wstępnych rozmów dotyczących państw, które mogłyby wysłać swoich żołnierzy i wzmocnić misję pokojową. Owe wzmocnienie misji o dodatkowy kontyngent, mogłoby spełnić rolę jasnej wiadomości zaadresowanej w kierunku Laurenta Gbagbo ” – powiedział J. P. Crowley, rzecznik prasowy departamentu stanu.
Barack Obama, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Nigerii Jonathanem Goodluck, wyraził swoje wsparcie dotyczące wysiłków Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Zachodniej oraz zapewnił o podjęciu kroków w celu wzmocnienia działań na rzecz pokoju.
ONZ potwierdza liczbę ofiar wyników przemocy między 16 a 22 grudnia 2010 : 173 zabitych, 90 przypadków tortur, 471 aresztowań, 24 przypadki uprowadzeń.
Premier pro Ouattara, Soro, zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wysłanie specjalnej misji mającej wszcząć dochodzenie dotyczące okoliczności śmierci prawie 200 osób. „Mamy nadzieję, że wspólnota międzynarodowa nie weźmie zbyt wiele czasu aby zdać sobie sprawę, że miejsce Laurenta Gbagbo nie jest w pałacu prezydenckim lecz na ławie Międzynarodowego Trybunału Karnego” – powiedział Soro.
Laurent Gbabgo potwierdził swój „brak przejęcia” wobec sankcji wspólnoty miedzynarodowej oraz przywołał konieczność walki o wyzwolenie Afryki. „ Jesteśmy silni, jesteśmy wytrzymali, jesteśmy odważni” – zawołał Gbagbo do młodzieży, dodając: „Jest to ofiara, którą musimy złożyć dziś, abyście jutro mogli żyć spokojnie – i jestem z tego dumny.”
Didier Drogba, słynny piłkarz WKS, zaapelował w imieniu reprezentacji narodowej do swoich rodaków, podzielonych między zwolenników Gbagbo i Ouattary, o uspokojenie emocji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.