Reklama

Wybrzeże dzień po dniu. Wydarzenia od 7.12.2010 do 30.01.2011

Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)

Reklama

Niedziela 26.12.2010

Rzecznik prasowy Alassana Ouattary potwierdził apel do strajku generalnego, począwszy od poniedziałku 27 grudnia, mającego na celu wymuszenie oddania władzy przez Laurenta Gbagbo.

Wysłannicy Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Zachodniej, mająca przybyć do Abidżanu we wtorek 28 grudnia na spotkanie z Laurentem Gbagbo w celu przekonania go do ustąpienia fotela prezydenckiego, „zostaną przyjęci jak przyjaciele i bracia” – zapewnił minister spraw wewnętrznych pro Gbagbo, Emile Guiriéoulou.

Samolot prezydencki Laurenta Gbagbo został zablokowany na francusko-szwajcarskim lotnisku Bâle-Mulhouse na prośbę obozu pro Ouattara – potwierdził minister spraw zewnętrznych Francji. Samolot prezydencki stacjonował w Bâle-Mulhouse w celu przeglądu technicznego wykonywanego regularnie przez grupę Jet Aviation, specjalizujacą się w budowie i utrzymaniu samolotów prywatnych.

Sobota 25.12.2010

Ponad 14 000 uchodźców znalazło schronienie w Liberii, zachodnim sąsiedzie Wybrzeża Kości Słoniowej – poinformował komisarz do spraw uchodźców przy ONZ.  

Prezydenci Beninu, Sierra Leone i Zielonego Przylądka, wysłannicy Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryli Zachodniej (Communauté Écomonique des États de l’Afrique de l’Ouest – CEDEAO), udadzą się w przyszły wtorek do Abidżanu na spotkanie z Laurentem Gbagbo  w celu przekonania go do oddania władzy w kraju dla Alassana Ouattary. W przypadku odrzucenia prośby o oddanie fotela prezydenckiego, Wspólnota zadeklarowała możliwość interwencji militarnej w celu realizacji woli narodu WKS wyrażonej w wyborach prezydenckich.

Rząd pro Gbagbo skomentował ostrzeżenie CEDEAO jako „nie do zaakceptowania”. Według rzecznika prasowego rządu, Ahoua Don Mello, chodzi o „spisek bloku zachodniego dowodzonego przez Francję”, który może skończyć się wojną domową. „Wybrzeże Kości Słoniowej jest krajem imigracji i na jego terenie znajdują się wszystkie narodowości państw Afryki Zachodniej. Owe grupy wiedzą, że jeśli WKS zostanie zaatakowane z zewnątrz, przekształci się to w wojne domową wewnątrz kraju.”

Podczas przesłania na Boże Narodzenie, papież Benedykt XVI, zaapelował o trwały pokój na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które rozdarte między zwolenników LaurentaGbagbo i Alassana Ouattary, dwóch zaprzysiezonych prezydentów, pogrąża kraj w jeszcze wiekszym kryzysie.

„Reporterzy bez granic” zauważyli, iż od zeszłego piątku sygnał telewizji państwowej, nadawany przez amerykańskiego satelitę Intelsat 902 i zapewniony w pakiecie Canal+ Horizon, nie jest dostępny w innych krajach kontynentu. Dyrektor „jedynki”, ukazując swoje zaskoczenie, powiedział: „problem nie jest na poziomie Intelsatu. Nie wiemy kto stoi na czele podjęcia tego kroku, ale jeśli chodzi o odcięcie nas od reszty świata, nie możemy zrobić nic innego jak tylko wyrazić nasze pożałowanie”.

Programy informacyjne (BBC, CNN, France24, TV5), dostępne w pakiecie Canal+ Horizon, zostały zablokowane na terytorium kraju.

„Jak serce może się radować, kiedy wydarzenia w naszym kraju dają dzień po dniu wrażenie coraz większego chaosu?” – zapytał wiernych, zgromadzonych w katedrze Św. Pawła podczas mszy świętej bożonarodzeniowej, arcybiskup Jean-Pierre Kutwa. Wobec rosnącego napięcia arcybiskup zaapelował do Laurenta Gbabgo oras Alassana Ouattary o uspokojenie serc. „Niech podejmą oni (Gbagbo i Ouattara) piękną drogę miłości aby dać wszystkim mieszkańcom kraju najbardziej cenny prezent jakim jest pokój i radość życia” – dodał abidżański pasterz.

 

Wybrzeże dzień po dniu. Wydarzenia od 7.12.2010 do 30.01.2011   LEGNAN KOULA/PAP/EPA Na ulicach niespokojnego Abidżanu kobiety sprzedają ozdoby świąteczne Piątek 24.12.2010

W Abudży (Nigeria) odbyło się nadzwyczajne spotkanie Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Zachodniej dotyczące sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Możliwość kompromisowego rozwiązania sytuacji, np. utworzenie koalicyjnego rządu, nie pojawiła się na stole obrad. W końcowym komunikacie organizacja po raz kolejny zaapelowała do Laurenta Gbagbo o natychmiastowe oddanie władzy dla Alassana Ouattary oraz zapowiedziała wysłanie emisariuszy.

W przypadku odrzucenia prośby o oddanie fotela prezydenckiego, Wspólnota nie będzie miała innego wyboru jak użycie siły w celu realizacji woli narodu WKS wyrażonej w wyborach prezydenckich.
W odpowiedzi na fakt zwiększenia się liczby osób zabitych od początku grudnia, organizacja zpowiedziała, iż odpowiedzialni za te zbrodnie przeciwko ludzkości odpowiedzą przed trybunalem międzynarodowym w bezzwłocznym terminie.
Na posiedzeniu podjęto także kwestie wzmocnienia wojsk pokojowych ONZ o dodatowe kontyngenty.

W popołudniowym przemówieniu, Alassane Ouattara zaapelował do Sił Zbrojnych WKS o zapewnienie całkowitej ochrony dla ludności cywilnej przed bojówkami i najemnikami siejącymi terror w kraju. Ouattara po raz ostatni zwrócił się także do swojego rywala Gbagbo o ustąpienie władzy.

W Abidżańskich parafiach „pasterki’ odbyły się kilka godzin wcześniej ze względów na bezpieczeństwo. W homiliach kapłani nawoływali do opanowania emocji oraz gorliwej modlitwy za kraj w tym jakże trudnym czasie.

 

«« | « | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama