Proces 13 członków gangu, który zajmował się przerzucaniem nielegalnych imigrantów przez wschodnią granicę Polski, rozpoczął się w środę przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Prokurator zarzucił oskarżonym przerzucenie ponad 1500 Azjatów.
Sąd na posiedzeniu w środę postanowił uwzględnić wnioski ośmiu oskarżonych, którzy wystąpili o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Uzgodnili oni z prokuratorem, że poniosą kary od 2,5 do 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres od 3 do 10 lat. Jest wśród nich przywódca grupy, z zawodu technik weterynaryjny, Kazimierz J. Zgodził się na karę 5 lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat.
Oskarżeni mają też zwrócić pieniądze, które uzyskali dzięki przestępstwu. Wyrok ma być ogłoszony 28 grudnia.
Pozostałych pięciu członków gangu będzie sądzonych w normalnym trybie. Jednym z oskarżonych, którzy nie zgodzili się na dobrowolne poddanie się karze, jest były strażnik graniczny z Sejn (Podlaskie) Marek S. Prokurator oskarżył go o udział w grupie przestępczej i pomaganie w nielegalnym przekraczaniu granicy przez przekazywanie informacji o terminach i trasach patroli pilnujących granicy.
Gang działał od 1998 r. do 2009 r. W tym czasie zdołał przerzucić ponad 1500 osób, głównie przybyszów z Chin i Wietnamu. Oskarżeni przeprowadzali imigrantów przez zieloną granicę w Podlaskiem, albo pomagali im przeprawić się przez Bug na Lubelszczyźnie. Potem Azjaci transportowani byli dalej do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.
Jak ustaliła prokuratura, aby przedostać się nielegalnie z Azji do Europy Zachodniej imigranci musieli zapłacić od 2,5 do 4 tys. dolarów. Oskarżeni zarobili na nich około 1,1 miliona zł.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.