Reklama

Posiedzenie rządów Polski i Izraela

Spotkanie rządów Polski i Izraela, które odbędzie się 24 lutego w Jerozolimie, dowodzi wzrostu znaczenia Polski w światowej polityce - powiedział PAP Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.

Reklama

"To dalsze dowartościowanie znaczenia Polski w polityce zagranicznej. Trudno było sobie nawet wyobrazić takie inicjatywy jeszcze kilka lat temu" - ocenił Bartoszewski w rozmowie z PAP, podkreślając jednocześnie, że do spotkania dojdzie z inicjatywy premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Wspólne posiedzenie rządów Netanjahu i Donalda Tuska ma być manifestacją zacieśnienia i tak już bliskich stosunków obu państw. Podobną formę kontaktów Polska miała dotychczas wyłącznie z Niemcami i Francją - sojusznikami z Unii Europejskiej i NATO, zaś Izrael - z Niemcami i Włochami.

Oprócz premierów w spotkaniu wezmą udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony, a także szefowie resortów gospodarczych, edukacji, kultury i zdrowia.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP ambasador RP w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska, posiedzenie obu rządów jest oznaką tego, że Izrael postrzega Polskę jako jedno z najbardziej przyjaznych państw europejskich, a jednocześnie jako partnera do dialogu strategicznego, obejmującego kwestie bezpieczeństwa i sprawy bliskowschodnie.

Gerszon Zohar, były ambasador Izraela w Polsce, obecnie dyrektor departamentu Europy Środkowej i Wschodniej w izraelskim MSZ poinformował PAP, że planowane posiedzenie w Jerozolimie jest wynikiem "obopólnej decyzji premierów, by uwypuklić jakość i znaczenie obecnych stosunków dwóch państw". Wstępna decyzja w tej sprawie zapadła podczas styczniowej wizyty w Polsce premiera Netanjahu.

Zdaniem Zohara spotkanie ma być gruntownym przeglądem całokształtu wzajemnych relacji i doprowadzić do konkretnych inicjatyw w różnych dziedzinach oraz podpisania umów, m.in. o rozwijaniu współpracy w dziedzinie badań i rozwoju. Izrael już obecnie jest najważniejszym dostawcą nowoczesnych technologii militarnych dla polskich sił zbrojnych. "Widzimy więc, że chodzi o bardzo konkretne sprawy, a nie o mglistą wizję wielbłąda na pustyni" - powiedział PAP Zohar.

Obie strony informują, że spotkanie w Jerozolimie nie jest inicjatywą jednorazową - ma zapoczątkować regularne, coroczne konsultacje tego typu.

Jak podkreślają Warszawa i Tel Awiw, takiemu zbliżeniu obu państw pomogły nie tylko wydarzenia w relacjach dwustronnych w ostatnich 20 latach, po przywróceniu normalnych stosunków dyplomatycznych zerwanych w okresie komunizmu, ale i postawa Polski w UE, na forum ONZ, czy jej stanowisko wobec polityki zagranicznej USA. Stany Zjednoczone są najważniejszym, strategicznym partnerem Izraela na arenie międzynarodowej i w dziedzinie bezpieczeństwa, a także kluczowym mediatorem w stosunkach z państwami arabskimi oraz w kolejnych rundach izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama