Słynne londyńskie przejście dla pieszych, uwiecznione na okładce płyty Beatlesów "Abbey Road", zostało wpisane na listę obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym - poinformował w środę brytyjski minister turystyki i dziedzictwa narodowego John Penrose.
Czterdzieści lat od wydania płyty "Abbey Road" zebra przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy pozują do zdjęć, naśladując Beatlesów z fotografii na okładce płyty - przypomniał Penrose. "To ani nie jest zamek, ani katedra, ale dzięki Beatlesom i pewnemu zdjęciu z sierpnia 1969 roku ta londyńska zebra ma wszelkie prawo być postrzegana jako część naszego dziedzictwa" - zaznaczył.
Decyzja oznacza, że przejście uzyskało status obiektu chronionego, a wszelkie modyfikacje będą wymagały zgody lokalnych władz, które będą brały pod uwagę historyczne i turystyczne znaczenie miejsca.
Na wieść o wpisaniu przejścia na listę dziedzictwa Paul McCartney ocenił, że mijający rok był bardzo dobry dla Beatlesów, a ostatnia informacja to jak "wisienka na torcie".
Na słynnym zdjęciu zamieszczanym na okładce płyty widać, jak McCartney, John Lennon, George Harrison i Ringo Starr przechodzą gęsiego przez zebrę na Abbey Road, kilka kroków od studiów nagraniowych.
Legendarne studia, którym groziło wyburzenie, zostały wpisane na listę obiektów o znaczeniu historycznym już w lutym.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.