Kolejne doroczne spotkanie modlitewne przedstawicieli religii świata organizowane przez Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) odbędzie się w dniach 6-7 października w Rzymie – poinformował przewodniczący Wspólnoty Marco Impagliazzo. Jest to kontynuacja historycznej modlitwy reprezentantów religii o pokój, która odbyła się w Asyżu 27 października 1986 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II.
W ubiegłym roku, z powodu pandemii, zazwyczaj trzydniowe spotkanie modlitewne ograniczono do jednego popołudnia na Kapitolu w Rzymie. Udział wzięli: papież Franciszek, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, religii żydowskiej, muzułmańskiej i innych.
W tym roku, jeśli sytuacja sanitarna na to pozwoli, spotkanie potrwa dwa dni – 6-7 października, obejmując debaty okrągłego stołu i modlitwę o pokój, odbywającą się w centrum Rzymu. Temat spotkania brzmi: „Fratelli tutti, terra futura” (Wszyscy są braćmi – ziemia przyszłości). - Takie są dwa wielkie tematy po pandemii: powszechne braterstwo i ochrona środowiska – tłumaczy Impagliazzo.
W modlitwie wezmą udział: papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej. Zaproszony jest również wielki imam sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed el-Tayeb, który w 2019 roku podpisał razem z papieżem w Abu Zabi wspólną deklarację o braterstwie między ludźmi. Spodziewana jest też obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Spotkania modlitewne w intencji pokoju Wspólnota św. Idziego organizuje „w duchu Asyżu” od 1987 r. w różnych miastach, głównie Europy. Dwukrotnie odbyły się one w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.