4 tys. młodych chórzystów z 35 krajów świata opanowało dziś rzymskie ulice i kościoły.
W Wiecznym Mieście trwa od wczoraj Międzynarodowy Kongres Federacji Chórów Chłopięcych Pueri Cantores. Młodzi śpiewacy razem koncertują, modlą się i nawiązują przyjaźnie. A przy tym pokazują, co to znaczy dobra muzyka sakralna – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący federacji ks. Robert Tyrała.
„Takie spotkanie międzynarodowe przede wszystkim służy temu, żeby dzieci i młodzież zorientowały się, zobaczyły, że są jeszcze inni, którzy żyją tymi samymi wartościami – zauważył prezes federacji. – Tutaj nie ma jakiegoś konkursu. Nie o to chodzi, żebyśmy wygrywali, zajmowali pierwsze miejsca. Ważne, że jesteśmy razem, że śpiewamy razem, że się modlimy razem. Światowa Federacja Pueri Cantores stawia sobie ogromny cel, żeby edukować tych młodych ludzi, ale równocześnie żeby tym, którzy przychodzą na liturgię jakby pokazać, że muzyka w kościele istnieje, że jest możliwe śpiewanie Palestriny, że jest możliwe śpiewanie także polifonii współczesnej, że to pociąga młodych ludzi, bo przecież to są młodzi ludzie. Myślę, że jeśli się edukuje, jeśli się o tym mówi, na serio traktuje, to sprawa jest w pewnym sensie wygrana. Dlatego musimy jeszcze bardziej pochylić się nad sprawą edukacji także poprzez muzykę. Muzyka dzisiaj jest drogą ewangelizacji. Wiemy, że to, co chcemy pokazać w Rzymie, jest zgodne z tym, co mówi Papież” – mówił ks. Tyrała.
30 grudnia młodzi chórzyści zostaną przyjęci przez Ojca Świętego. W sobotę zaś będą śpiewać na papieskiej Mszy w intencji pokoju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.