Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
MARZEC
8-9 – Dialog z Kościołem prawosławnym, statut Rodziny Radia Maryja i sprawa mediów publicznych – to główne wątki zakończonego we wtorek w Warszawie dwudniowego zebrania plenarnego KEP. Biskupi jednogłośnie opowiedzieli się za kontynuowaniem dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i opracowaniem wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Zaapelowali też do władz Rzeczpospolitej o zapewnienie mediom publicznym możliwości dalszego funkcjonowania w dotychczasowym zakresie.
11 – W krakowskim klasztorze ojców dominikanów zmarł o. Joachim Badeni, znany i ceniony duszpasterz, autor popularnych książek, przyjaciel młodzieży i małżeństw. Miał 98 lat. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim.
12-14 – Duchowni różnych wyznań chrześcijańskich i religii, ludzie nauki, kultury i polityki z całego kontynentu uczestniczyli w VIII Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbywał się pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy”. Gościem spotkania był m.in. prezydent RP Lech Kaczyński. „Jesteśmy przekonani, że kwestia małżeństwa i rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kontynentu” – głosi przesłanie Zjazdu. Podkreślono, że „kluczową sprawą jest tworzenie polityki rodzinnej na poziomie państwa i samorządu” oraz, że „w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, rodzina w Polsce pozostawiona jest sama sobie”.
20 – Przedstawiciele ponad 130 wspólnot pro-life zrzeszonych w Federacji Ruchów Obrony Życia uczestniczyli w 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Po raz kolejny opowiedzieli się za całkowitym zakazem wprowadzenia w Polsce procedury „in vitro” podkreślając, że zapłodnienie pozaustrojowe, choć promowane jako metoda ukierunkowana na dawanie życia, de facto jest metodą śmierci.
24 – Oświadczenie wyjaśniające nieporozumienia nt. stanowiska Kościoła wobec in vitro wydał Zespół Ekspertów KEP ds. Biomedycznych. Podkreślono, że dyskusjach medialnych głos Kościoła przedstawiany bywa w sposób uproszczony i jako stanowisko natury czysto religijnej, a Kościół jest oskarżany o to, że stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżeństw. „Prawda, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia nie opiera się na założeniach religijnych, lecz jest racjonalnym stanowiskiem wynikającym z obecnej wiedzy naukowej”, natomiast „nawet najlepsze sztuczne podłoże nie jest w stanie zastąpić naturalnego środowiska organizmu kobiety” – czytamy o oświadczeniu. Eksperci KEP szczegółowo opisują niebezpieczne skutki in vitro dla zdrowia kobiety i zwracają uwagę, że przy stosowaniu tej metody dzieci rodzą się tylko z 10 proc. wyprodukowanych zarodków, a więc 90-95 proc. powołanych w ten sposób do życia ludzkich istot nigdy się nie urodzi. Jednocześnie podkreślają, że „dzieci powstałe w ten sposób należy przyjąć z miłością i szacunkiem. Przysługuje im bowiem pełna godność, jak każdej osobie ludzkiej”.
Wedle danych z marca 2010, w Polsce działało 37 „okien życia”, dzięki którym uratowano 28 porzuconych noworodków. Pierwsze „okno” otworzyły cztery lata temu siostry nazaretanki w Krakowie, najwięcej powstało w 2009 r.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.