Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem była najważniejszym wydarzeniem tego roku, zarówno dla narodu, państwa i Kościoła. Papież mianował abp Józefa Kowalczyka Prymasem Polski, abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, kardynałem – abp Kazimierza Nycza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym – to niektóre z wydarzeń roku 2010.
LUTY
2 – Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w całej Polsce odbywały się zbiórki na potrzeby zakonów kontemplacyjnych. Pomimo wytężonych starań mają one problemy z utrzymaniem. Kościół w Polsce ma ponad 29 tys. zakonnic i zakonników.
4 – Obchodzono dzień modlitwy solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Inicjatorzy – Komisja KEP ds. Misji i Sekretariat Misji Zagranicznych Redemptorystów – wskazywali na fakt drastycznego łamania podstawowych praw religijnych wietnamskich katolików.
11 – W całym kraju biskupi, kapelani i duszpasterze chorych odwiedzali w Światowym Dniu Chorego szpitale i hospicja, udzielając sakramentu namaszczenia i modląc się w intencji cierpiących.
13 – Zakony są potrzebne Europie i światu – takim wnioskiem zakończyło się w Częstochowie 14. zgromadzenie plenarne Europejskiej Unii Konferencji Wyższych przełożonych Zakonnych (UCESM). W spotkaniu uczestniczyli delegaci z 25 krajów reprezentujący ok. 400 tys. zakonników i zakonnic naszego kontynentu.
18 – Religijne strony w polskim internecie regularnie odwiedza 2,2 mln osób, zaś zainteresowanie chrześcijańskimi stronami www systematycznie wzrasta – wynika z badań Megapanel PBI/Genmius ogłoszonych w Sekretariacie Episkopatu Polski.
90 proc. polskich katolików chce obecności krzyża w przestrzeni publicznej – taki jest wynik sondażu przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie tygodnika „Niedziela”.
„Gość Niedzielny” został najlepiej sprzedającym się polskim tygodnikiem opinii, osiągając w grudniu 2009 poziom ponad 153 tys. egz. Na drugim miejscu uplasowała się „Polityka”, na trzecim „Newsweek Polska”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.