Paczuszki z kadzidłem, kredą i węgielkiem zostaną rozprowadzone w uroczystość Objawienia Pańskiego w parafiach Archidiecezji Poznańskiej i Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Pieniądze zebrane w ramach projektu "Gwiazda Betlejemska" wesprą sierocińce w Betlejem i Jerozolimie.
Jak poinformował we wtorek ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, paczuszki przygotowali studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
"Latem 2010 roku 16 członków AKM spędziło miesiąc w Jerozolimie, pracując jako wolontariusze przy renowacji Domu Pokoju na Górze Oliwnej prowadzonego przez Siostry Elżbietanki. Mając świadomość kosztów utrzymania sierocińców w Jerozolimie i Betlejem, studenci z Poznania chcą materialnie wesprzeć siostry w realizacji ich dzieła" - powiedział ks. Szczepaniak.
7 tysięcy torebek zostanie rozprowadzonych w 25 parafiach Archidiecezji Poznańskiej i kilku parafiach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Projekt "Gwiazda Betlejemska" na rzecz sierocińców w Betlejem i Jerozolimie organizowany jest w tym roku po raz pierwszy. Patronat nad projektem objął arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Zgodnie z tradycją, na Trzech Króli poświęca się kredę i kadzidło. Kadzidłem (rozpalanym przy pomocy węgielka) okadza się domy, a także obory z chorymi zwierzętami. Poświęconą kredą na drzwiach domów pisze się litery: K+M+B. Pochodzą one od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Dobroczyńcą Wielu").
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.