Wspólnota św. Idziego oraz Federacja Kościołów Protestanckich wyraziły gotowość wzięcia odpowiedzialności za organizowanie korytarzy humanitarnych z Afganistanem.
Zamierzają w tym celu wykorzystać swe doświadczenie pomocy uchodźcom, którym od ponad 6 lat pomagają bezpiecznie dostać się do Europy i wspierają ich integrację.
„Europa musi zapewnić ochronę tym wszystkim, którzy uciekają z Afganistanu przed talibami. W tych godzinach tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci naraża swe życie tylko dlatego, że zwyczajnie uwierzyli w wartości demokracji, wolności wypowiedzi i swobody nauki” – czytamy w oświadczeniu wzywającym do otwarcia bezpiecznych korytarzy humanitarnych.
Przedstawiciele Wspólnoty św. Idziego i Federacji Kościołów Protestanckich podkreślają, że doświadczenie Włoch pokazuje, że jest to dobra i możliwa do zrealizowania inicjatywa. Dzięki niej udało się dotąd bezpiecznie sprowadzić ponad 2 tys. uchodźców. Były to głównie syryjskie rodziny szukające schronienia przed skutkami wojny. Obecnie został podpisany z władzami Włoch nowy protokół pozwalający na sprowadzenie tysiąca uchodźców z Libanu i 500 z obozów w Libii. „Bazując na tym doświadczeniu jesteśmy gotowi przygotować analogiczny projekt dotyczący Afgańczyków” – czytamy w komunikacie.
Obie wspólnoty wzywają też Unię Europejską do przyznania prawa azylu wszystkim ubiegającym się o to Afgańczykom, którzy znajdują się już na Starym Kontynencie. Przypominają, że „siłę moralną i polityczną Europy buduje się również gwarantują prawa i ochronę humanitarną tym, którzy są prześladowani i cierpią z powodu dramatu wojny”.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Watykańscy organizatorzy przyznają, że brakuje już miejsc przed bazyliką Świętego Piotra.
W obradach obecnej sesji, jak poprzednio, uczestniczyć będą duchowni i wierni świeccy.
Ponoć był on zaskoczony postawą przywódcy Rosji Władimira Putina.