Wspólnota św. Idziego oraz Federacja Kościołów Protestanckich wyraziły gotowość wzięcia odpowiedzialności za organizowanie korytarzy humanitarnych z Afganistanem.
Zamierzają w tym celu wykorzystać swe doświadczenie pomocy uchodźcom, którym od ponad 6 lat pomagają bezpiecznie dostać się do Europy i wspierają ich integrację.
„Europa musi zapewnić ochronę tym wszystkim, którzy uciekają z Afganistanu przed talibami. W tych godzinach tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci naraża swe życie tylko dlatego, że zwyczajnie uwierzyli w wartości demokracji, wolności wypowiedzi i swobody nauki” – czytamy w oświadczeniu wzywającym do otwarcia bezpiecznych korytarzy humanitarnych.
Przedstawiciele Wspólnoty św. Idziego i Federacji Kościołów Protestanckich podkreślają, że doświadczenie Włoch pokazuje, że jest to dobra i możliwa do zrealizowania inicjatywa. Dzięki niej udało się dotąd bezpiecznie sprowadzić ponad 2 tys. uchodźców. Były to głównie syryjskie rodziny szukające schronienia przed skutkami wojny. Obecnie został podpisany z władzami Włoch nowy protokół pozwalający na sprowadzenie tysiąca uchodźców z Libanu i 500 z obozów w Libii. „Bazując na tym doświadczeniu jesteśmy gotowi przygotować analogiczny projekt dotyczący Afgańczyków” – czytamy w komunikacie.
Obie wspólnoty wzywają też Unię Europejską do przyznania prawa azylu wszystkim ubiegającym się o to Afgańczykom, którzy znajdują się już na Starym Kontynencie. Przypominają, że „siłę moralną i polityczną Europy buduje się również gwarantują prawa i ochronę humanitarną tym, którzy są prześladowani i cierpią z powodu dramatu wojny”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.