Episkopat Anglii i Walii pilnie poszukuje kościołów i plebanii dla anglikanów, którzy chcą przyjąć wiarę katolicką. Już niebawem przyszli konwertyci znajdą się bowiem na bruku. W niemal wszystkich anglikańskich diecezjach dostali oni nakaz natychmiastowej eksmisji.
O dzieleniu świątyń, nawet tymczasowym, nie może być mowy – dowiadują się od lokalnych biskupów. To bowiem w ich gestii abp Rowan William pozostawił rozstrzyganie spraw majątkowych. Dla wielu anglikanów przejście na katolicyzm oznacza zatem dramatyczną decyzję opuszczenia własnego kościoła parafialnego, do którego chodzili przez całe życie i przy którym pogrzebali swych krewnych. Szczególnie smutne jest to zwłaszcza wtedy, gdy decyzję o konwersji podejmuje niemal cała parafia.
Kościół katolicki w Anglii i Walii opublikował wczoraj przewodnik po ordynariacie dla byłych anglikanów, a zatem strukturze, która, jak czytamy w dokumencie, zostanie ustanowiona przez Stolicę Apostolską w najbliższych dniach, najpóźniej w sobotę. Wtedy to bowiem zostaną wyświęceni na kapłanów trzej byli biskupi anglikańscy, którzy zdecydowali się przyjąć wiarę katolicką. Święcenia byłych pastorów anglikańskich odbędą się natomiast w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Benedykt XVI zgodził się na tak szybkie święcenia, czyli bez normalnego toku formacji do kapłaństwa, mając na względzie dobro wiernych, którzy nie powinni pozostawać bez duszpasterzy – czytamy w dokumencie. Świeccy zostaną przyjęci do ordynariatu w Wielkim Tygodniu. Ich oficjalne przygotowanie do konwersji rozpocznie się natomiast w Środę Popielcową.
Przewodnik potwierdza też potrzebę znalezienia struktur duszpasterskich i świątyń dla ordynariatu, w tym głównego kościoła, który będzie odpowiednikiem katedry. Osobnym problemem jest znalezienie funduszy, z których będą utrzymywani byli pastorzy oraz ich rodziny. Episkopat Anglii i Walii przeznaczył na ten cel ćwierć miliona funtów. Ujawnił ponadto, że niebagatelne sumy przekazują także inni darczyńcy.
Dokument episkopatu precyzuje, że na początku liturgie w ordynariacie będą sprawowane według Mszału Rzymskiego. Z czasem dołączane będą elementy anglikańskie, zaadaptowane do wiary katolickiej i zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Przypomniano również, że ordynariat dla byłych anglikanów nie będzie miał charakteru obrządkowego. Oznacza to, że należący do niego wierni będą mogli swobodnie uczestniczyć we wszystkich katolickich Mszach i odwrotnie, wszyscy katolicy będą mogli brać udział w liturgiach ordynariatu.
W związku z zaplanowanymi na sobotę święceniami byłych biskupów anglikańskich Prymas Anglii i Walii wydał specjalne oświadczenie powitalne. Abp Vincent Nichols zaznacza w nim m.in., że zgodnie z wolą Benedykta XVI utworzenie ordynariatu dla byłych anglikanów ma być gestem profetycznym, który przypomina nam o ostatecznym celu wszelkiego ekumenizmu.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.