Troska kard. Stefana Wyszyńskiego w walce o wolność religijną w Europie Środkowo-Wschodniej były tematem międzynarodowej konferencji naukowej na UKSW.
Wolność religijna była dla prymasa niezwykle ważna. Całe jego życie było walką o prawo do wolności wyznania i wiary w Boga - podkreślił rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski podczas otwarcia konferencji zorganizowanej w przededniu beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.
Dyrektor UCBWR ks. dr hab. Waldemar Cisło podkreślił, że walka o wolność religijną była tak samo ważna w czasach kard. Wyszyńskiego, jak dziś jest ważna w wielu regionach świata. - Chrześcijanie są jedną z najbardziej prześladowanych grup na świecie. Często słyszymy od naszych prześladowanych braci: "Bądźcie naszym głosem, bo my głosu nie mamy" - mówił.
Konferencja "Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie" zgromadziła przedstawicieli rządu, instytucji kościelnych oraz naukowych z Polski i zagranicy. - Kardynał Wyszyński był wybitną postacią - podkreślił wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. - Będąc uwięziony, dał piękny przykład zachowania wolności w sercu poprzez ścisły związek z Chrystusem. Jest dla nas wciąż autorytetem, który daje siłę i jasność postępowania.
Ksiądz profesor Czekalski w swoim referacie "Kardynał Stefan Wyszyński patronem na trudne czasy" podkreślił, że błogosławiony prymas mógłby być patronem biskupów, wolności religijnej oraz jedności narodowej. - Przy obecnym podziale społecznym kard. Wyszyński jest Polakom szczególnie potrzebny, aby mieli duchowe wsparcie w przywracaniu zachwianej jedności narodu w tych trudnych czasach - wyjaśnił rektor UKSW.
W wydarzeniu uczestniczyli goście z zagranicy, m.in. ambasador Węgier w Polsce Orsolya Kovács i kard. Dominik Duka z Czech.
W czasie konferencji głos zabrało 17 prelegentów z kraju i zagranicy. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz mówił o prześladowaniu Kościoła na Litwie i Białorusi w czasach prymasa Wyszyńskiego. Pomoc, jakiej prześladowanemu Kościołowi na Słowacji udzielał Kościół w Polsce pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego, była tematem wystąpienia o. prof. Ladislava Csontosa SJ z Uniwersytetu w Trnawie. O roli listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. w procesie pojednania obu narodów mówił ks. dr Thomas Stübinger z Uniwersytetu w Eichstadt w Niemczech. Przyjaźń prymasa Wyszyńskiego z papieżami w kontekście obrony katolików bloku wschodniego była z kolei tematem wystąpienia o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv z Papieskiego Wydziału Teologicznego Świętego Bonawentury w Rzymie. Profesor Wiesław Jan Wysocki z UKSW mówił o inwigilacji prymasa przez służby bezpieczeństwa PRL.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja najnowszych publikacji Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej "Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie" oraz "Działalność charytatywna jako przejaw wolności religijnej".
Patronat honorowy nad konferencją objęli prezydent Andrzej Duda i kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.