W sobotę, 15 stycznia, arcybiskup Vincent Nichols udzieli w katedrze westminsterskiej święceń kapłańskich byłym biskupom anglikańskim: Johnowi Broadhurstowi, Andrew Burnhamowi i Keithowi Newtonowi. Dziś lub jutro Stolica Apostolska ogłosi utworzenie ordynariatu personalnego dla Anglii i Walii, pierwszej tego typu struktury na świecie.
Keith Newton urodził się 10 kwietnia 1952 r. Odbył studia w londyńskim King’s College a następnie w Christ Church College w Canterbury. Został wyświęcony na kapłana w Kościele anglikańskim w 1975 r. Po dziesięciu latach pracy duszpasterskiej w ojczyźnie, przez sześć lat pracował na misjach w Malawi (1985-91). W 2002 został biskupem Richborough, sufraganem arcybiskupa Canterbury odpowiedzialnym za parafie tradycyjne na wschodzie prowincji Canterbury. Przechodząc do Kościoła katolickiego podkreślił, że choć kwestia święcenia kobiet jest ważna, to nie była dla niego głównym powodem obecnej decyzji. Podjął ją, przyjmując bardzo osobiście słowa modlitwy Pana Jezusa „Aby wszyscy byli jedno”. K. Newton jest żonaty i ma troje dorosłych dzieci.
Możliwość tworzenia ordynariatów personalnych dla tych anglikanów, którzy z różnych powodów chcą przejść do Kościoła katolickiego, zachowując przy tym swe tradycje liturgiczne i teologiczne, dopuszcza konstytucja apostolska Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus” z 4 listopada 2009 i towarzysząca jej Nota uzupełniająca. Dokument ten opisuje szczegółowo zarówno samą istotę tego rodzaju jednostek terytorialnych, jak i ich organizację, zasady zakładania i działania i wiele innych spraw. Formalnie strukturę taką może powołać tylko Kongregacja Nauki Wiary i jej ona później podlega. Na czele ordynariatu stoi biskup lub zwykły kapłan, przy czym jeśli jest to biskup, to staje się on automatycznie członkiem miejscowego episkopatu.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.