Dzień Judaizmu

Dziś i jutro czternasty już ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody Dnia odbywają się w Przemyślu, a jego gospodarzem jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik. Z programem wspólnych modlitw chrześcijan i żydów, wystaw, dyskusji i koncertów dołączą się także Poznań, Kraków, Warszawa, Płock, Kielce i Lublin.

Płock

Gościem płockiego Dnia Judaizmu będzie ks. dr Manfred Deselaers. Kapłan diecezji akwizgrańskiej wygłosi w Sali Biskupów płockiego WSD wykład pt. „Tęcza nad Auschwitz. Moja osobista droga do Oświęcimia, moje poszukiwanie drogi pojednania”. Poprowadzi także wspólną modlitwę za ofiary Zagłady.

Ks. dr Deselaers jest teologiem, bardzo zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, w przeszłości studiował i pracował w Izraelu. Od czasu powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, pracuje w nim na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Prowadzi w Centrum seminaria i rekolekcje dla grup z Izraela, Niemiec i Polski. Przyjedzie do Płocka na zaproszenia ks. prof. Henryka Seweryniaka, wykładowcy UKSW w Warszawie i WSD w Płocku.

Kielce

Na program kieleckich obchodów Dnia Judaizmu złożą się przede wszystkim spotkania o kulturze i tradycji żydowskiej. Odbędą się one głównie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) i na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

W poniedziałek 17 stycznia o godz. 16.00 w WBP ze sztuką pt. „Tajemnice mojej babci” wystąpi Teatr Midraszowy z Krakowa. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Tanyą Segal – rabinką judaizmu postępowego w Beit Kraków. O godz. 19.30 w kościele pw. św. Franciszka odprawione będzie nabożeństwo Słowa Bożego.

W wtorek o godz. 17.00 w WBP odbędzie się spotkanie z Szalom Ben Stamblerem, rabinem z organizacji Chabad Lubawicz, który opowie na temat „Radości Wysokich Świąt Żydowskich”.

W środę o godz. 15.00 na UJK o poezji Chaima Bialika w języku polskim będzie mówił dr hab. Maciej Tomala z UJ. Tego samego dnia o g. 18.00 w WBP odbędzie się spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem, autorem albumu fotograficznego „Auschwitz. Co ja tu robię?”. Grynberg kieruje ją do tych, którzy odwiedzili obóz, ale i do tych, którzy tam się w ogóle nie wybierają, obawiając się np. swojej emocjonalnej reakcji. Na podstawie książki powstaje wystawa zdjęć oraz projekt edukacyjny.

W czwartek o g. 16.00 naczelny rabin Polski Michael Schudrich przedstawi na UJK wykład pt. „Czy rabin to ksiądz żydowski?”.

W sobotę o godz. 16.00 w tej samej placówce odbędzie się spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem oraz Zofią Posmysz, byłą więźniarką KL Auschwitz i scenarzystką filmu „Pasażerka”. Napisana przez nią historia opowiada o dwóch młodych kobietach, które spotkały się w obozie koncentracyjnym. Po latach Liza, była niemiecka strażniczka spotyka Martę, polską więźniarkę. Film zekranizował Andrzej Munk, który zginął w czasie jego produkcji. W 1964 r. obraz dostał nagrodę Międzynarodowej Krytyki w Cannes i Wenecji.

Rozmowę poprowadzi Bogdan Białek, główny organizator Dnia Judaizmu w Kielcach.

W tym roku mija pięć lat od kieleckich obchodów IX Dnia Judaizmu. „Przez pięć lat wiele zdarzyło się w naszym mieście na rzecz zbliżenia polsko-chrześcijańsko-żydowskiego. Marsze pamięci, pomniki, spotkania, wielki szabaton przyczyniły się do tego, że największe gazety izraelskie piszą o Polsce i Kielcach z szacunkiem i uznaniem, pomimo bolesnej pamięci minionych zdarzeń” – uważa Białek.

Lublin

Lubelskie obchody Dnia Judaizmu rozpocznie 17 stycznia o godz. 16.00 nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego. Po modlitwie z zebranymi spotka się ks. Grzegorz Pawłowski, który specjalnie na tę okazję przyjechał do Polski.

Kapłan pracuje w Ziemi Świętej od 40 lat. Pochodzi z religijnej rodziny żydowskiej. Gdy zaczęła się wojna, jako ośmioletni Hersz mieszkał z rodziną w Zamościu. Matka jeszcze w rodzinnym domu miała mu powiedzieć: „ty będziesz żołnierzem Mesjasza”. Po wybuchu wojny rodzina znalazła się w zamojskim getcie, a potem w Izbicy. Stamtąd uciekł. Ocalał – jako jedyny z rodziny – dzięki pomocy wielu Polaków, przede wszystkim chłopów na Zamojszczyźnie (kilkoro z nich otrzymało tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata).

Zdobył fałszywą metrykę chrztu, a potem świadomie się ochrzcił. Po szkole postanowił zostać księdzem, święcenia przyjął w 1958 r. Choć z początku nie wyjawiał swego pochodzenia, w końcu to zrobił, mimo że ostrzegano go, że będzie miał problemy w pracy duszpasterskiej.

Po kilku latach pracy w diecezji lubelskiej wyjechał, za zgodą ówczesnego ordynariusza bp. Piotra Kałwy, do Izraela. Rozpoczął tam pionierską pracę duszpasterską w środowisku izraelskiej Polonii, rodzin mieszanych żydowsko-polskich i katolików narodowości żydowskiej. W Jaffie utworzył polski ośrodek duszpasterski. Jeździł po całym kraju, od Hajfy na północy po Ejlat nad Morzem Czerwonym.

Ks. Pawłowski jest bohaterem książki „Sługa Mesjasza” autorstwa Lucyny Montusiewicz. Książkę wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”. Można w niej przeczytać o realiach życia Kościoła katolickiego w Izraelu, np. o powstawaniu małych wspólnot wiernych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »