Dziś i jutro czternasty już ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody Dnia odbywają się w Przemyślu, a jego gospodarzem jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik. Z programem wspólnych modlitw chrześcijan i żydów, wystaw, dyskusji i koncertów dołączą się także Poznań, Kraków, Warszawa, Płock, Kielce i Lublin.
Kraków
Ważnym wydarzeniem krakowskich obchodów będzie hawdala, czyli nabożeństwo na zakończenie szabatu z udziałem żydów i chrześcijan. Odbędzie się ono w Synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu w sobotę 15 stycznia o godz. 17.00. W spotkaniu będzie uczestniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwiszoraz kard. Franciszek Macharski. Modlitwę poprowadzi Boaz Pasz, naczelny rabin Krakowa i Edgar Gluck, naczelny rabin Galicji.
W programie krakowskich obchodów zaplanowano także spotkanie „Oto jestem!” – Abraham wobec próby”. „Podczas niego o „związaniu Izaaka” rozmawiać będą naczelny Rabin Krakowa Boaz Pasz oraz redaktor Janusz Poniewierski” – mówi Krzysztof Mleczko, kierownik Biura Informacji i Promocji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w środę 12 stycznia o godz. 17.00 na UPJP2 przy ul. Franciszkańskiej 1.
Poznań
Jak tłumaczy jeden z organizatorów, ks. Jerzy Stranz, spotkania związane z Dniem Judaizmu w Poznaniu odbywać się będą przez cały tydzień. Kulminacyjnym momentem święta będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Uczestnicy nabożeństwa w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu usłyszą pieśni w wykonaniu scholi ekumenicznej.
Do Poznania na zaproszenie abp. Gądeckiego przybędzie także ks. prof. Joseph Sievers, wykładowca Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Na Wydziale Teologicznym UAM wygłosi on wykład otwarty pt. „Kim był faryzeusz? Ujęcie prosopologiczne”. Sievers jest profesorem historii i literatury żydowskiej okresu hellenistycznego. Zakres jego badań obejmuje apokaliptykę żydowską, wybrane kwestie z literatury Qumran, problematykę dotyczącą ugrupowań religijnych w Izraelu, osoby Jezusa z Nazaretu, ukazanego w kontekście historyczno-kulturowym epoki.
Jak poinformował KAI o. Bogusław Kochaniewicz z UAM, przedstawiany po raz pierwszy w Poznaniu wykład na temat tożsamości faryzeuszów ukazuje członków tego ugrupowania w nowym świetle, ponieważ autor, opierając się na źródłach literackich epoki, dokonał weryfikacji rozpowszechnionego stereotypu faryzeuszów, przeciwstawiając go nowemu ujęciu.
Podczas Dnia Judaizmu będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Pojzn, tej! Śladami Poznańskich Żydów”. Uczestnicy gry w małych grupach będą odwiedzać miejsca związane z kulturą żydowską, m.in. odtworzony fragment cmentarza żydowskiego z grobem rabina Akivy Egera, budynek byłej synagogi, a także niektóre poznańskie muzea oraz siedzibę Gminy Żydowskiej.
W Poznaniu odbędą się także koncert Bester Quartet i koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Toma A. Fürstenberga z Holandii. W Bibliotece Raczyńskich będzie można odwiedzić wystawę „Judaizm – religia, tradycja”, na której zaprezentowano książki na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli, egzemplarze Talmudu, Torę i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Wystawę uświetnią ciekawe eksponaty, wśród nich oryginalne kipa, tałes, talit oraz filakterie.
Szczegółowy program poznańskich uroczystości na stronie www.archpoznan.pl.
Warszawa
Stołeczne obchody Dnia Judaizmu potrwają od 15 do 17 stycznia. Pierwszego dnia o godz. 17.00 w synagodze Nożyków (ul. Twarda 6) odbędzie się uroczystość nadania przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ) honorowego tytułu Człowiek Pojednania za rok 2010 ks. prof. Tomášowi Halíkowi, 62-letniemu prezydentowi Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, duszpasterzowi i pisarzowi.
Sobotnia uroczystość rozpocznie się od hawdali – uroczystego zakończenia szabatu. Następnie laudację na cześć laureata wygłosi prof. Stanisław Krajewski. Natomiast ks. prof. Tomáš Halík wygłosi wykład pt. „Różnorodność pojednana”.
16 stycznia o godz. 12.30 w kościele Wszystkich Świętych (plac Grzybowski 3/5) Mszy św. "o uproszenie miłości" przewodniczyć będzie bp prof. Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Tego samego dnia w synagodze Nożyków trwać będzie dzień otwarty. Uroczystego powitania o godz. 10.30 dokonają: przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, przedstawiciel Kościoła katolickiego i przedstawiciel Biura Naczelnego Rabina Polski. O godz. 10.30, 12.00 i 13.30 możliwe będzie zwiedzanie w grupach synagogi i mykwy. Na godz. 10.30-14.30 zaplanowano warsztaty dla dzieci. Rodzice będą mogli zostawić pociechy w specjalnie przygotowanej sali w synagodze, gdzie edukatorzy poprowadzą zajęcia plastyczne z tworzenia tradycyjnych przedmiotów rytualnych, opowiedzą też o podstawowych zasadach judaizmu, np. czym jest szabat. Z kolei o godz. 11.30 odbędzie się występ chóru żydowskiego.
17 stycznia o godz. 19.00 w kościele św. Kazimierza (Rynek Nowego Miasta 2) odbędzie się Liturgia Słowa pod przewodnictwem o. Wiesława Dawidowskiego OSA, współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów) z komentarzem żydowskim prof. Stanisława Krajewskiego i chrześcijańskim ks. prof. Krzysztofa Bardskiego.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.