Relacja pomiędzy liczbą mieszkańców a liczbą spraw cywilnych (1126) i karnych (171) stawia Państwo Watykańskie na czele listy krajów posiadających najwyższą przestępczość. Jest to jednak mylące, ponieważ większość spraw dotyczy turystów.
Przypomniał o tym po raz kolejny prokurator generalny watykańskiego trybunału Nicola Picardi w swym przemówieniu podczas inauguracji nowego roku sądowniczego.
W doniesieniu na temat tej uroczystości, w której w imieniu Benedykta XVI udział wziął kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone, „L'Osservatore Romano” przypomina, że Państwo Watykańskie liczy 527 obywateli, każdego roku zaś odwiedza go około 18 milionów osób. To one najczęściej wchodzą w konflikt z prawem na jego obszarze. Jak na przykład cytowana przez prokuratora generalnego młoda Szwajcarka, która w 2009 roku doprowadziła do upadku papieża przed Pasterką w bazylice św. Piotra. „To jeden z tych przypadków” - zauważył Nicola Picardi, gdy brak dwustronnych konwencji uniemożliwia wprowadzenie w życie postanowień watykańskiego wymiaru sprawiedliwości w stosunku do obywateli innych krajów; w tym konkretnym przypadku chodzi o zalecenie „przymusowego leczenia” kobiety, uznanej za osobę niezrównoważoną psychicznie.
Watykański wymiar sprawiedliwości, dodaje dziennik, wyróżnia się „doskonałą wydajnością: proces cywilny trwa 3,6 dni (wobec 7,4 w roku ubiegłym), a karny 36,5 dni (wobec 745 w 2009).
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.