Rzeki przekraczają stany alarmowe

W woj. lubuskim utrzymuje się trudna sytuacja hydrologiczna. Stan rzek jest wysoki, występują lokalne podtopienia. Największym problemem jest wysoki poziom wód gruntowych i podsiąki - poinformowała PAP rzecznik wojewody lubuskiego Urszula Śliwińska-Misiak.

"Dotychczas domy musiały opuścić cztery osoby, ale już do nich wróciły - chodzi o mieszkańców Zakanala w Gorzowie. Sytuacja jest stale monitorowana, a w zagrożonych gminach trwa umacnianie wałów i zabezpieczanie zagrożonych obszarów" - dodała rzecznik.

W ocenie służb kryzysowych wojewody, obecnie nie ma zagrożenia przerwania wałów lub ich przelania. Potopienia są efektem wysokiego stanu wód gruntowych i podsiąków oraz wody pochodzącej z roztopów.

Według prognoz rzeki będą jeszcze przybierać, ale powoli - dodała Śliwińska-Misiak.

Z danych Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie wynika, że w regionie pod wodą znajduje się ok. 9,4 tys. ha; podtopionych jest wiele gospodarstw i piwnic... W niedzielę wieczorem do Gorzowa dotarł jeden z lodołamaczy biorących udział w akcji na Warcie. Skruszony lód już spłynął w dół rzeki. Pozostałe jednostki zajmują się spławianiem lodu do Odry, pracują w okolicach Kostrzyna nad Odrą.

Uwolnienie rzeki od lodu spowodowało, że w Gorzowie woda opadła o 20 cm. To wystarczyło, by poprawiła się sytuacja na gorzowskim Zakanalu, gdzie dochodzi do podtopień wielu posesji.

W poniedziałek lodołamacz ma rozbić pokrywę lodową na odcinku Warty od Gorzowa do Santoka, gdzie wpada do niej Noteć.

Warta nadal jest wysoka. W Gorzowie przekracza stan alarmowy o metr, a w Skwierzynie o 94 cm; w Kostrzynie nad Odrą ma 496 cm, przy alarmie określonym na 400 cm.

Stany alarmowe przekracza także Noteć, ale o wartości niższe niż ma to miejsce na Warcie.

W regionie przybiera Odra, którą przemieszcza się fala wezbrania wywołana roztopami. Hydrolodzy przewidują, że w najbliższych dniach dojdzie do przekroczenie stanów alarmowych maksymalnie o 100 cm. W poniedziałek na Odrze były one przekroczone średnio o ok. 70 cm.

Stany alarmowe przekroczone są na dopływach Odry m.in. Bobrze i Nysie Łużyckiej i mniejszych rzekach regionu.

Alarmy powodziowe od grudnia ub. roku obowiązują w powiatach położonych w zlewni Warty. Z uwagi na wysoki poziom Bobru i rzeki Szprotawa alarm wprowadził burmistrz Szprotawy, wcześniej zrobił to również burmistrz Żagania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »