Podnoszenie kompetencji doradców życia rodzinnego, towarzyszenie małżeństwom i rodzinom, również tym, które nie są zaangażowane w żadnych ruchach i wspólnotach, współpraca z duszpasterstwem młodzieży, podejmowanie działań w kierunku indywidualnego towarzyszenia narzeczonym oraz wyjście naprzeciw osobom mającym trudność w nawiązywaniu relacji – to tylko niektóre elementy powstającej obecnie nowej strategii duszpasterstwa rodzin w Polsce. Wczoraj zakończyła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.
Jak podkreśla Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego pielgrzymka była centralnym punktem obchodów Roku Amoris Laetitia a także Roku św. Józefa, na co w sposób szczególny zwracało uwagę jej hasło: „Pójdźcie do Józefa”.
Krajowa doradczyni życia rodzinnego przypomina, że papież Franciszek ogłaszając Rok Amoris Laetitia chciał, by ludzie zaczęli na co dzień w swoich rodzinach odkrywać radość miłości. - Chcieliśmy na to wskazać również poprzez pielgrzymkę; podkreślić niezastąpioną rolę rodziny, znaczenie więzi wspólnotowych między rodzinami ale też to, że rodzina powinna być w centrum zaangażowania i w centrum naszej duszpasterskiej troski – mówi w rozmowie z KAI.
Beata Choroszewska zaznacza, że w ostatnim roku w duszpasterstwie rodzin w Polsce wiele udało się zmienić, m. in. w odpowiedzi na sugestie papieża Franciszka zawarte w adhortacji „Amoris Laetita”. Dotąd działania doradców życia rodzinnego koncentrowały się na pracy z narzeczonymi, prowadzeniu katechez przedmałżeńskich i poradnictwie rodzinnym. Obecnie podejmowane są próby otwarcia się w kierunku szerszego towarzyszenia małżeństwom i rodzinom.
Konkretnym tego wyrazem jest wydanie przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR) „Kompendium pastoralnego o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”. Warto wspomnieć, że publikacja nagrodzona została wyróżnieniem FENIKS 2021 na Targach Wydawców Katolickich. – Jest to konkretna pomoc poprzez towarzyszenie małżeństwom, które utraciły dziecko a wyróżnienie wskazuje na istniejącą potrzebę zajęcia się tym tematem od strony duszpasterskiej – mówi Beata Choroszewska.
W ramach duszpasterstwa rodzin w Polsce działającego przy Radzie KEP ds. Duszpasterstwa Rodzin powstaje długofalowa strategia tego duszpasterstwa. Niektóre jej elementy, związane m.in. z podnoszeniem kwalifikacji doradców życia rodzinnego są już realizowane. - W listopadzie ruszamy z cyklem szkoleń dla doradców z psychologii komunikacji , rozwijamy też projekty szkoleń z zakresu poradnictwa małżeńskiego – informuje krajowa doradczyni życia rodzinnego. Jak podkreśla, tego typu działań jest bardzo wiele, blisko 82 proc. wszystkich doradców to osoby z wyższym wykształceniem, bardzo dobrze przygotowane do pracy z małżeństwami, aż 94 proc. z nich jednak działa na zasadzie wolontariatu. – Zmagamy się z problemem braku finansowania ich procy – zaznacza.
Najczęściej formacja małżeńska i rodzinna odbywa się w ramach ruchów i wspólnot, takich jak Spotkania Małżeńskie, Ekipy Notre Dame i – najliczniejszy – Domowy Kościół. Jak wyjaśnia Beata Choroszewska wspólnoty angażujące małżeństwa i rodziny nie są koordynowane przez KODR, choć często współpracują bardzo ściśle. - Część naszych duszpasterzy posługuje np. w Domowym Kościele, END, czy Spotkaniach Małżeńskich, część naszych doradców jest zaangażowana w te wspólnoty – mówi.
Elementem nowej strategii duszpasterstwa jest natomiast próba dotarcia do rodzin, które są w parafii ale nie należą do żadnej z tego typu wspólnot. Szczególnym wyzwaniem są małżeństwa z bardzo krótkim stażem, takie, którym np. rodzi się pierwsze dziecko. – Zastanawiamy się, jakie są ich potrzeby i jak można je odpowiednio zaopiekować – podkreśla Beata Choroszewska. Pojawiają się też pytania o to, w jaki sposób pomagać rodzicom wychowującym dzieci, oraz – w jaki sposób wychodzić do młodzieży.
- Rozpoczęcie pracy z młodymi to coś, co daje nam fundament silnych, mocnych rodzin – mówi doradczyni życia rodzinnego. Jak informuje, duszpasterstwo rodzin podejmuje współpracę z duszpasterstwem młodzieży i choć czas pandemii nieco zatrzymał pewne działania, temat ten jest bardzo istotny i wciąż podejmowany w ramach przygotowywania strategii duszpasterstwa rodzin. – Na razie jesteśmy na etapie diagnozy i rozpoznawania potrzeb, ale pewne plany już są podejmowane, myślimy m.in. o angażowaniu naszych doradców życia rodzinnego w trakcie spotkań w szkołach czy też w różnego rodzaju wspólnotach i ruchach dla młodych, jak np. Oaza.
Jeśli chodzi o bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa duszpasterstwo rodzin stara się włączać jak najwięcej form warsztatowych, związanych z nauką komunikacji i będących okazją do rozmowy i wyjaśnienia sobie konkretnych i często kluczowych dla wspólnego życia kwestii, np. otwartości na dzieci, podziału obowiązków w rodzinie, czy sposobu spędzania świąt.
Przygotowanie do małżeństwa odbywa się w grupach, w większych diecezjach ma wciąż charakter masowy, jednak , jak podkreśla Beata Choroszewska, coraz istotniejsze staje się indywidualne towarzyszenie konkretnym parom, co zresztą koresponduje z myślą papieża Franciszka. – Pary narzeczeńskie, które przychodzą są często tak różne, że naprawdę trudno byłoby przygotować jednolity program, który by pomógł każdemu – zwraca uwagę doradczyni. – Istnieje potrzeba pochylenia się nad konkretnymi osobami, nad historią ich miłości. Jest to możliwe zwłaszcza podczas rekolekcji dla narzeczonych, gdzie jest przestrzeń na spowiedź czy indywidualną głębszą rozmowę – zaznacza.
W tym kontekście zwraca też uwagę na fakt, że tylko połowa poradni życia rodzinnego posiada osobne pomieszczenie. Pozostałe korzystają z pomieszczeń udostępnionych, jak kancelarie czy biblioteki. Nie są to przestrzenie stwarzające warunki do intymnej rozmowy.
Samotność, trudności w budowaniu relacji – to też problem, który podjęty zostanie w nowej strategii duszpasterstwa rodzin w Polsce. W tym kontekście – zdaniem Beaty Choroszewskiej – szczególnie ważny jest język mówienia o małżeństwie i rodzinie – język nowoczesny, oparty na racjonalnych argumentach a nie emocjach i przekonaniach oraz odwołujący się do korzyści, jakie wynikać mogą z posiadania trwałej, stabilnej rodziny. Ważne jest też świadectwo. – Pełne małżeństwo, pełna rodzina to ogromne świadectwo dla tych, którzy tego nie doświadczyli – mówi krajowa doradczyni życia rodzinnego.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.