Włoski eurodeputowany Mario Mauro, określił prześladowania chrześcijan i ograniczanie wolności religii jako „najbardziej dramatyczne zjawisko współczesności”. Najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną są chrześcijanie, stwierdził włoski chrześcijański demokrata 18 stycznia w Strasburgu.
Jutro Parlament Europejski będzie dyskutował na temat wolności religijnej z Wysokim Przedstawicielem ds. Polityki Zagranicznej, Catherine Ashton, a następnego dnia zamierza ogłosić specjalne oświadczenie.
Mario Mauro powiedział, że na skutek prześladowań, straciło życie tysiące biskupów, księży i zakonników w Iraku, Egipcie, Pakistanie i wielu innych krajach. „Terror stosowany wobec chrześcijan stanowi element strategii walki z wolnością” - stwierdził włoski europarlamentarzysta. Zwrócił uwagę, że w wielu krajach chrześcijanie kojarzeni są z przedstawicielami Zachodu, a to jest historyczne fałszerstwo, gdyż chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie ma ponad tysiącletnią historię.
Do niedawna Mario Mauro był delegatem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. walki z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją, ze szczególnym uwzględnieniem problemu dyskryminacji chrześcijan . Jego następcą został mianowany 10 stycznia pochodzący z Turynu socjolog religii, prof. Massimo Introvigne.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.