Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Jana Pawła II w najnowszym „Gościu Niedzielnym” Andrzej Grajewski, George Weigel, Abp Piero Marini, o. Maciej Zięba i Jacek Moskwa zastanawiają się, jaki oprócz cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy był największy cud papieża z Polski. „Odrodzenie Kościoła katolickiego obu obrządków na obszarach b. Związku Sowieckiego po 1990 r. uważam za wydarzenie niezwykłe w dziejach Kościoła. Nie byłoby to możliwe bez Jana Pawła II, który przez cały swój pontyfikat zabiegał o poprawę losu katolików żyjących w ZSRR, a w sprzyjających okolicznościach politycznych profetycznymi decyzjami, których doniosłość docenią dopiero przyszłe pokolenia, odbudował tam struktury kościelne” – pisze Andrzej Grajewski. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Kult świętego spokoju
Do debaty o stanie Kościoła w Polsce „Gość Niedzielny” zaprosił przedstawicieli „Frondy” i „Tygodnika Powszechnego” – środowisk, których wizja Kościoła jest często bardzo odmienna. W rozmowie uczestniczyli: Artur Sporniak – redaktor „Tygodnika Powszechnego”, Tomasz Terlikowski – redaktor naczelny portalu fronda.pl i Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Debata pokazała, jak różne wnioski można wyciągać z nauczania Kościoła i jak odmienne mogą być koncepcje obecności katolików w życiu publicznym.
Polityka katastrofy
O relacjach polsko-rosyjskich po prezentacji raportu MAK, o przyczynach katastrofy smoleńskiej mówi prof. Włodzimierz Marciniak w rozmowie z Przemysławem Kucharczakiem. Rozmówcy zastanawiają, się czy emocjonalne pojednanie z Rosjanami, które miało miejsce bezpośrednio po tragedii, zostanie zepsute przez publikację raportu MAK. Prof. Włodzimierz Marciniak przypomina, że raportu „nie sporządzali ci Rosjanie, którzy przynosili kwiaty, tylko zupełnie inni. Jednak atmosferę może to popsuć wobec wszystkich”. Pytany o niezależność MAK od władz Rosji, odpowiada, że „pod żadnym pozorem nie powinniśmy byli godzić się na to, żeby właśnie MAK zajmował się badaniem przyczyn tej katastrofy. Bo nie bada w sposób obiektywny przyczyn katastrof lotniczych w ogóle, a nie tylko tej jednej”.
Hilfe! Nadciągają Polacy! [Leszek Śliwa]
Niemcy i Austriacy 1 maja otwierają dla Polaków swoje rynki pracy. „Gość Niedzielny” zastanawia się, czy Polskę czeka kolejna wielka fala emigracji zarobkowej. „Polska prasa bije na alarm. Zdaniem autorów niektórych artykułów, do pracy w Niemczech może wyjechać jeszcze więcej Polaków niż po 2004 r. wyemigrowało do Wielkiej Brytanii. Konsekwencje dla naszej gospodarki mogą być jednak znacznie gorsze, bo Niemcy poszukują przede wszystkim specjalistów i fachowców”.
Z książką na koniec świata [Szymon Babuchowski]
Choć ponad połowa Polaków w ogóle nie wyjeżdża na wakacje, tytuły podróżnicze zajmują w rankingach księgarskich najwyższe miejsca. Fenomen ich popularności w najnowszym „Gościu Niedzielnym” próbuje wytłumaczyć Szymon Babuchowski.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.