Pilnego powołania nadzwyczajnego komitetu do spraw uroczystości 1 maja w Rzymie, kiedy odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II i wielki koncert z okazji Święta Pracy, domaga się oddział włoskiego stowarzyszenia biur podróży i turystyki w regionie Lacjum.
Szef filii stowarzyszenia operatorów turystycznych Fiavet, Andrea Costanzo, podkreślił, że potrzebny jest organ, który koordynować będzie funkcjonowanie miasta, do którego tego samego dnia niespotykane tłumy przybędą na beatyfikację papieża Polaka i koncert na Lateranie, organizowany przez włoskie związki zawodowe dla kilkuset tysięcy ludzi.
Costanzo wyraził opinię, że postulat ten należy tłumaczyć nie tylko obecnym brakiem jasnych wskazówek co do nadzwyczajnych kroków, jakie należy podjąć, by uporać się z napływem ludzi i zapewnić im miejsca pobytu, ale także koniecznością nadzoru nad wszystkimi służbami w mieście.
Jednocześnie szef stowarzyszenia skrytykował "niestosowne i etycznie wątpliwe postępowanie" licznych struktur hotelowych i noclegowych, które - jak ujawnił - podnoszą ceny pokojów na 1 maja trzy- albo czterokrotnie korzystając z wielkiego zainteresowania pielgrzymów.
W rezultacie takiej postawy rzymskich hotelarzy - poinformował - grupy zagraniczne uznały, że bardziej opłaca się wynajęcie samolotu, by przylecieć i odlecieć z Rzymu tego samego dnia bez konieczności płacenia za nocleg.
Proceder ten jest sprzeczny z zasadami walki z praktykami antymonopolowymi i dyskredytuje "miasto i pracowników branży turystycznej" - ocenił Andrea Costanzo.
Organizacja uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II jest tematem czwartkowej wstępnej narady przedstawicieli władz Rzymu, Obrony Cywilnej i miejscowej diecezji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.