Ponad połowa Polaków dobrze oceniła w styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a negatywną opinię ma co piąty ankietowany. Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23 proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP w czwartek.
Po grudniowej poprawie, styczeń nie przyniósł znaczących zmian w ocenie pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ponad połowa Polaków (53 proc., spadek o 2 pkt w porównaniu z grudniem) dobrze postrzega działalność głowy państwa, natomiast co piąty (20 proc., wzrost o 2 pkt w stosunku do grudnia) ma o niej negatywną opinię.
Jak podkreśla CBOS, działalność prezydenta cieszy się większym uznaniem wśród najlepiej wykształconych, mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób uzyskujących wysokie zarobki i dobrze oceniających swoją sytuację materialną.
Więcej pozytywnych opinii na temat funkcjonowania urzędu prezydenta mają osoby o lewicowych i centrowych poglądach politycznych, ale także w grupie deklarujących orientację prawicową dobre oceny przeważają nad złymi.
Styczniowe oceny działalności parlamentu są podobne do tych sprzed miesiąca. W niewielkim stopniu pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania Sejmu. Do 62 proc.(wzrost o 3 punkty) zwiększyła się grupa ankietowanych, którzy krytycznie oceniają pracę posłów, natomiast odsetek mających o niej dobre zdanie jest mniej więcej taki sam, jak w grudniu (23 proc). Z funkcjonowania Senatu zadowolona jest ponad jedna czwarta Polaków (27proc.), a więcej niż dwie piąte (44 proc.) ocenia je krytycznie.
Wg CBOS, w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważają negatywne opinie o pracy parlamentarzystów. Przychylne oceny częściej niż inni deklarują najmłodsi badani, w tym również uczniowie i studenci, osoby z wyższym wykształceniem, a także zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.
Praca parlamentarzystów jest oceniana lepiej przez zwolenników PO, natomiast wyraźnie gorzej postrzegają ją potencjalni wyborcy SLD i PiS, oraz osoby, które obecnie nie wzięłyby udziału w wyborach.
Kilka tygodni po wyborach samorządowych oceny władz lokalnych prezentują się podobnie, jak we wcześniejszym badaniu na ten temat(przeprowadzonym we wrześniu). Nadal większość badanych (69 proc., o 1 pkt więcej) wyraża pozytywną opinię na temat funkcjonowania władz w swojej miejscowości czy gminie, natomiast kosztem głosów krytycznych (20 proc., o 5 pkt mniej) zwiększyła się grupa, która nie ma zdania o nowych samorządach.
Działalność władz lokalnych nieco lepiej oceniają mieszkańcy wsi i małych miast (do 20 tysięcy mieszkańców) niż badani z większych miejscowości.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-12 stycznia na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłej ludności Polski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.