Kościół we Francji, zlecając sporządzenie niezależnego raportu, podjął pierwsze niezbędne kroki w walce z plagą nadużyć seksualnych. Wszyscy musimy stosować się do dyrektywy papieża Franciszka: w kapłaństwie nie ma miejsca dla tych, którzy wykorzystują nieletnich lub bezbronnych dorosłych – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Kard. O’Malley podkreślił, że nie można pozwolić, by choć jedna osoba, która została skrzywdzona, pozostała niezauważona, i by ktokolwiek był narażony na wykorzystywanie przez członków Kościoła. Przyznaje on, że raport wykazuje błędy zwierzchników Kościoła i osób odpowiedzialnych za ochronę wiernych. Ta historia niekontrolowanego szerzenia się nadużyć przez całe pokolenia stanowi dla nas wyzwanie, abyśmy zrozumieli, jak doszło do tego, że niewinni ludzie mogli tak okrutnie cierpieć, a ich głos tak długo był ignorowany – pisze kard. O’Malley.
W imieniu papieskiej komisji amerykański kardynał wyraził ubolewanie i poprosił o przebaczenie wszystkich pokrzywdzonych. Ten raport jest kolejnym jasnym wezwaniem dla Kościoła na całym świecie, aby bezpieczeństwo i ochrona nieletnich i osób narażonych na wykorzystywanie była naszym priorytetem – oświadczył kard. O’Malley. Pozytywnie ocenił on działania i plany Kościoła we Francji. Pokazują one bowiem, jak „okrutna obojętność”, której doświadczyły ofiary, może zostać przekształcona w troskę i ochronę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.