Włoszka Leonora Armellini Polonezem - fantazją As-dur zainaugurowała przedostatni dzień półfinałów. 15 pianistów zagra w piątek i w sobotę - w ostatnie dwa dni III etapu XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wyniki półfinałowych występów pianistów będą znane w sobotę 16 października.
W czasie półfinałów obowiązuje określony regulaminem repertuar. Każdy z artystów prezentuje się w trwającym blisko 50- minutowym recitalu, a nim m.in. zobowiązany jest wykonać jedną z dwóch sonat; Sonatę h-moll op. 58 lub Sonatę b-moll op. 35 lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.
Ponadto w programach pianistów pojawia się tak lubiany przez pianistów i entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność Polonez As-dur, który "Polacy mają chyba w genach" jak powiedziała PAP krytyk muzyczna Dorota Szwarcman.
Konkurs Chopinowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina "co etap padają rekordy, np. 13 tys. komentarzy na minutę".
W ciągu ośmiu sesji jury i publiczność wysłuchali 48 różnych kompozycji Chopina w interpretacji 44 pianistów. Zainteresowanie konkursem rośnie wśród międzynarodowej społeczności melomanów z każdym dniem. A dowodem na to są kolejne rekordy oglądalności pobite w ostatnich dniach.
Czytaj też: Jak umierał Chopin
Słuchacze najliczniej gromadzili się na kanale Chopin Institute na YouTube. Konkursowe występy II etapu wyświetlono około 7 300 000 razy, co daje niemal 2 miliony więcej wyświetleń, niż po etapie I i odpowiada 1 300 000 godzinom oglądania! Blisko połowę słuchaczy - 45,5 proc. stanowili Japończycy. Konkurs był chętnie oglądany także w Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Słuchacze wykazali się także niespotykanym zaangażowaniem - w ciągu jednej sekundy pojawiały się aż 22 nowe komentarze.
Zainteresowaniem cieszy się też aplikacja mobilna Chopin Competition na systemy iOS i Android. Do tej pory pobrano ją niemal 56 000 razy (w ciągu 4 dni II etapu aż 13 000 razy!).
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.
Program Drugi emituje też archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.
Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.