Dzisiaj, 26 stycznia odbędzie się w Rzymie manifestacja w obronie życia Asii Bibi – pakistańskiej chrześcijanki, uwięzionej i zagrożonej śmiercią za rzekome znieważenie Mahometa. Demonstrację pod hasłem „Włochy za Asią Bibi: wolność, sprawiedliwość, prawa człowieka” organizują tamtejsi parlamentarzyści i szereg stowarzyszeń obywatelskich.
Na wieść o zapowiedzianej inicjatywie natychmiast zareagowali muzułmańscy radykałowie w Pakistanie, kierowani przez Malika Shaiba. Za pośrednictwem internetu przesłali oni organizatorom wezwanie w języku urdu (urzędowym w Pakistanie) do przejścia na islam, który – jak stwierdzili – „jest prawdziwą religią”. Zdaniem Komitetu Organizacyjnego list ten pokazuje, „jak bardzo inicjatywy o charakterze międzynarodowym skupiają na sobie uwagę i jakie mają znaczenie dla pakistańskiego scenariusza politycznego”.
Przyszła manifestacja ma na celu podkreślenie pilnej potrzeby poszanowania wolności religijnej, godności i niepodważalnych praw wszystkich obywateli Pakistanu, niezależnie od religii, którą wyznają, jak również szerzenie orędzia pokoju, bliskości i solidarności z Asią Bibi, żądając jej natychmiastowego zwolnienia. Demonstranci będą się również domagać zniesienia osławionej ustawy o bluźnierstwie i kary śmierci w tym kraju.
Do 8 organizacji włoskich – inicjatorów tego wydarzenia – dołączyło także ponad 35 stowarzyszeń, reprezentujących świat akademicki, katolików, inne wspólnoty religijne we Włoszech, np. sikhów, żydów i muzułmanów.
„Dziękujemy organizatorom i instytucjom wspierającym. Chcemy walczyć o wolność dla Asii Bibi i pragniemy przesłać orędzie do prezydenta Alego Zardariego. Ufamy w pakistański system prawny, który potwierdzi jej niewinność. Popieramy zniesienie ustawy o bluźnierstwie (art. 295 b i c Kodeksu karnego), gdyż jest ona wykorzystywana jako narzędzie prywatnej zemsty i zazdrości, nie mające nic wspólnego z obrażaniem Proroka lub Koranu” – napisali w liście do agencji FIDES członkowie Stowarzyszenia Chrześcijan Pakistańskich we Włoszech, które jest współorganizatorem wtorkowej manifestacji.
Oprócz nich są nimi Stowarzyszenie Parlamentarzystów Przyjaciół Pakistanu (skupiające deputowanych różnych ugrupowań), Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Włochy-Pakistan, włoski oddział Amnesty International, Wspólnota św. Idziego, TV2000, organizacja Religie za Pokojem i organizacja Umanitaria Padana Onlus.
45-letnia obecnie chrześcijanka pakistańska Asia Bibi, matka pięciorga dzieci, została skazana w 2009 roku – na mocy ustawy o bluźnierstwie z 1986 – na karę śmierci za rzekome obrażenie proroka Mahometa. Jest pierwszą kobietą, którą potraktowano w ten sposób. Od prawie 2 lat Bibi przebywa w więzieniu, ale nawet tam nie jest bezpieczna i ekstremiści islamscy grożą jej śmiercią, jeśli wyjdzie na wolność. Obecnie rozważana jest możliwość przeniesienia jej do innego więzienia, aby zapewnić jej większe bezpieczeństwo.
W obronie Asi Bibi zebrano na przełomie roku prawie 100 tysięcy podpisów na całym świecie.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.