Podczas briefingu w Watykanie bp Damian Muskus OFM mówił o wizycie polskich biskupów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W Watykanie trwa czwarta tura wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów. Obecnie odbywają ją biskupi metropolii krakowskiej i katowickiej.
Odnosząc się do sytuacji osób konsekrowanych w Polsce, krakowski biskup pomocniczy ocenił, że zakony w naszym kraju są wciąż liczne. Żyją w nich 32 tys. osoby. - Ponad połowę z nich stanowią siostry zakonne. Zakonników jest 11 tys. Życie kontemplacyjne wybrało 1,2 tys. osób. W porównaniu z innymi krajami jest to znacząca liczba - relacjonował.
Biskup Muskus mówił, że członkowie zgromadzeń męskich wychodzą naprzeciw potrzebom Kościoła w Polsce, chętnie przejmując odpowiedzialność za prowadzenie parafii.
Poinformował ponadto, że podczas wizyty w kongregacji nawiązał do kryzysu powołań, który dotyka zarówno zgromadzeń żeńskich, jak i męskich. - Każdego roku w ostatnich latach ta liczba się zmniejszała. W tym roku, trzeba powiedzieć, jest to może jeszcze nie krytyczna liczba, ale dająca bardzo wiele do myślenia - zauważył. Dodał, że ten spadek powoduje, iż zakony czy poszczególne prowincje prowadzą ze sobą rozmowy w celu połączenia nowicjatów czy seminariów.
- Lekarstwem na kryzys powołań jest świadectwo życia osób konsekrowanych i ich ciągła formacja - uważa bp Muskus. - Sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp José Rodríguez Carballo mówił podczas naszego spotkania, że pierwszą grupą docelową tej formacji powinni być przełożeni, bo od nich zależy klimat we wspólnocie, a to przekłada się na jakość życia zakonnego i zaangażowania w życie Kościoła - relacjonował hierarcha.
Kolejnym tematem podejmowanym w tej kongregacji był apostolat zakonów oraz współpraca zakonów z Kościołami lokalnymi, z diecezjami. - Zakony nie stanowią jakiejś enklawy wyjętej spod prawa, one są w Kościele i mają Kościołowi służyć i dla Kościoła pracować - powiedział bp Muskus.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.