Reklama

Młodzież i antysemityzm

Tylko dwa proc. młodzieży uważa, że w Polsce nie ma problemu antysemityzmu, 40 proc. jest przeciwnego zdania i sądzi, że jest to problem poważny, a dla 38 proc. antysemityzm istnieje, ale jest problem marginesowym - wynika z ogólnopolskich badań dr Jolanty Ambrosewicz-Jacobs.

Reklama

Dyrektor Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadziła sondaż "Postawy wobec Żydów wśród młodzieży polskiej" na 1000-osobowej grupie 17- i 18-latków, w 2008 roku. Część wniosków z tych badań - w całości znajdą się one w przygotowywanej do druku książce - zaprezentowała w środę w Kielcach nauczycielom, na seminarium "Nauczanie o antysemityzmie". Odbyło się ono w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich.

"Polska młodzież ma bardziej pozytywne postawy względem Żydów niż dorośli; co najmniej 70 proc. młodzieży w naszym kraju nie wykazuje postaw antysemickich" - podkreśliła autorka badań w komentarzu do wniosków z nich.

Zdaniem badaczki, potwierdzona została hipoteza, że w klasach eksperymentalnych - czyli tych, w których nauczyciele wykraczają poza podstawę programową w nauczaniu historii, polskiego i innych przedmiotów, skupiają uwagę na historii i kulturze Żydów, na pamięci o holokauście, zabierają młodzież do miejsc pamięci (m.in. byłych obozów koncentracyjnych) - poziom antysemityzmu jest niższy, a poziom otwartości większy. "Młodzież z tych klas ma większą wiedzę i bardziej otwarte postawy, w tym wobec Żydów" - zaznaczyła Ambrosewicz-Jacobs.

Najważniejszą determinantą młodzieżowych postaw wobec Żydów jest akceptacja "innych"; ta młodzież, która jest bardziej otwarta wobec innych ludzi - bez względu na ich pochodzenie - wykazuje też mniejszy poziom antysemityzmu - oceniła doktor.

Wśród głównych sposobów przeciwdziałania antysemityzmowi wskazywano podczas seminarium: odpowiednie ustawodawstwo; monitoring aktów antysemickich; działalność instytucji międzynarodowych; edukację, w tym szkolenie nauczycieli; zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego; dialog międzyreligijny i międzykulturowy oraz właściwe przekazy medialne.

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie zorganizowało - od 17 do 30 stycznia - Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Honorowy patronat nad nimi pełnią: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Patronat medialny sprawuje Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama