Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem we współpracy z firmą Google pracuje nad digitalizacją swych zasobów i rozpoczął udostępnianie ich online.
Z okazji obchodzonego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście (rocznica wyzwolenia Auschwitz) na portalu Yad Vashem umieszczono zbiór 130 tysięcy zdjęć w pełnej rozdzielczości oraz zaoferowano duże możliwości przeszukiwania tych zasobów na podstawie słów kluczowych, dat i innych danych. Internauci mogą też dodawać własne uwagi, bądź dokumenty.
Szef Yad Vashem, Awner Szalew, przyznał, że istnieje ryzyko, iż ta funkcjonalność może być wykorzystywana do zamieszczania treści antysemickich. Podkreślił jednak, że potencjalne korzyści przeważyły, zwłaszcza że oferta jest adresowana głównie do młodych pokoleń, szukających informacji o swych przodkach.
"Jest to częścią naszej wizji - powiązać wiedzę i informacje Yad Vashem z nowoczesną technologią i udostępnić to młodym" - powiedział.
Na portalu Yad Vashem wyrażono też przekonanie, że udostępnione w internecie zasoby będą cenną pomocą dla tych, którzy badają holokaust, żeby dowiedzieć się więcej o członkach swych rodzin, bądź z racji zainteresowania tą tematyką.
Zbiór fotografii jest dostępny pod adresem http://collections.yadvashem.org/photosarchive/.
Yad Vashem informuje, że kolejnym priorytetowym przedsięwzięciem jest digitalizacja zbioru relacji tych, którzy przeżyli holokaust.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.