„Mam nadzieję, że «zamrożenie» dialogu między Stolicą Apostolską a sunnickim uniwersytetem Al Azhar nie będzie trwało zbyt długo” – powiedział agencji włoskiego episkopatu SIR patriarcha Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, kard. Antonios Naguib.
Przedstawiciele tej najsłynniejszej uczelni w świecie muzułmańskim zarzucili Benedyktowi XVI, że broniąc egipskich chrześcijan dokonał ingerencji w wewnętrzne sprawy Egiptu a w wystąpieniu Ojca Świętego dopatrują się „obelgi” wobec islamu.
Kard. Naguib zwraca uwagę, że słowa Ojca Świętego wypowiedziane po ataku na kościół koptyjski w Aleksandrii, w których papież apelował o podjęcie wysiłków na rzecz pokoju i wolności były skierowane do wszystkich przywódców świata, a nie tylko jego części. "Wypaczono je i błędnie zrozumiano. Główną przyczyną nieporozumienia była kwestia komunikacji, brak odwołania się do tekstów oryginalnych, opieranie się na doniesieniach mediów, co z pewnością nie pomogło we właściwym zrozumieniu przesłania Benedykta XVI" – uważa egipski purpurat.
Zwierzchnik egipskich koptów katolickich zaznacza, że delegacja tamtejszego Kościoła spotkała się z wielkim imamem Al Azhar Ahmedem al-Tayyebem przedstawiając autentyczny tekst słów Ojca Świętego. Zaznaczono, że błędnej interpretacji słów papieża dokonała zagraniczna arabska stacja telewizyjna. Niestety wersja ta została podjęta przez media i na tej podstawie Al Azhar zdecydował o „zamrożeniu” dialogu z Watykanem. Katolicki patriarcha grecko-melchicki, Gregorios III odwiedził ministra ds. Dóbr Muzułmańskich, a tygodnik katolicki „Le Messager” opublikował w tej sprawie notę. "Al Azhar fałszywie interpretuje zapewne także inne wypowiedzi Benedykta XVI" – sądzi kard. Naguib.
Purpurat zaznacza, że Stolica Apostolska czyni co w jej mocy, aby wyjaśnić swe stanowisko. W dwa dni po przemówieniu Benedykta XVI do korpusu dyplomatycznego nuncjusz w Egipcie, abp Michael Fitzgerald opublikował w głównym dzienniku tego kraju, „ Al-Ahram” artykuł wyjaśniający sens słów Ojca Świętego. 11 stycznia ambasador Egiptu przy Stolicy Apostolskiej, pani Lamia Aly Hamada Mekhemar spotkała się z sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mambertim. Szef watykańskiej dyplomacji wyjaśnił wówczas, że Stolica Apostolska w pełni podziela troskę rządu egipskiego, aby uniknąć eskalacji konfliktu i napięć ze względów religijnych oraz docenia wysiłki jakie podejmuje on w tym kierunku.
Kard. Naguib przypomina, że konstytucja egipska podkreśla równość praw wszystkich obywateli i zapewnia też wolność religijną. Jednakże chrześcijanie stanowiąc jedynie 10 proc. mieszkańców napotykają na pewne trudności w stosowaniu tych zasad. Wiele przypadków rozwiązywanych jest indywidualnie. „Pragniemy stabilnych reguł, aby wyeliminować takie trudności” – podkreślił purpurat.
Jest on przekonany, że „zamrożenie” dialogu z Al Azhar nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla położenia chrześcijan. Jednocześnie przypomniał, że większość z nich należy do Kościoła koptyjskiego, nie uznającego zwierzchności Biskupa Rzymu.
Odnosząc się do zapowiedzi Al Azhar, że nie weźmie udziału w planowanym na październik spotkaniu przedstawicieli religii świata w Asyżu kard. Naguib wyraził przekonanie, że owo „zamrożenie” nie będzie trwało długo. Zachęca do modlitwy w intencji wzajemnej akceptacji i współpracy dla dobra człowieka oraz powrotu do głębszego i bardziej owocnego dialogu. „Mam nadzieję, że właśnie Al Azhar weźmie udział w październikowym spotkaniu w Asyżu. Osobiście mocno wierzę w dialog, nie tylko oficjalny, ale nade wszystko dialog życia, każdego dnia. Dlatego nigdy nie tracę nadziei” – powiedział w wywiadzie dla agencji SIR kard. Antonios Naguib.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.