Wdzięczność wobec osób konsekrowanych, zakonników i sióstr zakonnych, członków zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego wyraził w liście do wiernych swojej diecezji prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. 2 lutego Kościół obchodzić będzie Dzień Życia Konsekrowanego.
Metropolita gnieźnieński stwierdził, że podobnie jak dwa tysiące lat temu sam Jezus powoływał ludzi, by poszli za Nim, tak i dziś powołuje On młodych, mężczyzn i kobiety – a oni – odpowiadając na ten głos powołania – idą za Nim.
„Tej odważnej i wielkodusznej decyzji towarzyszy głęboka świadomość, że przez dar zakonnej profesji rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, stają się oni niczym źródła światła w świecie” – pisze w liście abp Kowalczyk.
Metropolita gnieźnieński zachęca również do szczególnej modlitwy w intencji osób konsekrowanych, a także w intencji nowych powołań. „Nowe powołania są zawsze świadectwem żywej wiary i gorącej modlitwy oraz owocem życia prawdziwie chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach i we wszystkich innych wspólnotach Kościoła” – stwierdza metropolita gnieźnieński.
Prymas przypomina również za Janem Pawłem II, że życie konsekrowane jest nieustannym świadectwem „o potrzebie odpowiadania świętością na miłość Bożą, rozlaną w sercach przez Ducha Świętego i wyrażania swoim postępowaniem sakramentalnej konsekracji, dokonanej przez Boga w chrzcie, bierzmowaniu lub sakramencie święceń”.
List abp. Kowalczyka będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w niedzielę, 30 stycznia.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.