Pakistan podwoił w ostatnich latach swój arsenał nuklearny i ma obecnie ponad 100 głowic atomowych - podał poniedziałkowy "Washington Post", powołując się na obliczenia pozarządowych ekspertów.
Jest to więcej rakiet niż mają Indie, tradycyjny rywal i przeciwnik Pakistanu, również wyposażony w broń jądrową, którego arsenał był do niedawna większy.
Pakistan znacznie zwiększył też ostatnio produkcję uranu i plutonu do budowy broni nuklearnej.
Wyścig zbrojeń atomowych jest od dłuższego czasu przedmiotem troski rządu USA. Administracja prezydenta Baracka Obamy, podobnie jak jego poprzednika George'a W. Busha, poczyniła kroki na rzecz poprawy stosunków z Indiami. W 2008 r. USA zawarły z Indiami porozumienie o współpracy nuklearnej.
Waszyngton stara się jednocześnie utrzymywać jak najlepsze stosunki z Pakistanem, kluczowym sojusznikiem w walce z terrorystami islamskimi w tym kraju i w sąsiednim Afganistanie.
Pakistan podejrzewa jednak, że USA chcą ograniczyć jego zbrojenia atomowe i faworyzują Indie. Rząd amerykański forsuje bowiem uzgodnienie międzynarodowego układu, który zabroniłby przyszłej produkcji uranu i plutonu służącego do budowy broni nuklearnej.
Na ostatniej sesji rozmów rozbrojeniowych pod egidą ONZ w Genewie pakistański ambasador Zamir Akram powiedział, że USA i inne wielkie mocarstwa stosują wobec jego kraju "podwójną miarę i dyskryminację".
O ile Pakistan zbudował więcej sztuk broni nuklearnej niż Indie, ten ostatni kraj ma - jak się przypuszcza - większe zapasy materiałów rozszczepialnych do przyszłej produkcji broni atomowej.
Od Redakcji
W Pakistanie są jeszcze obszary pozostające od sierpnia pod wodą, a ponad 170 tys. Pakistańczyków nadal chroni się w obozach – poinformował ks. Mendes. Także ci, którzy powrócili do domów, potrzebują pomocy żywnościowej, bo uprawy uległy zniszczeniu. Zagrożeni są też chorobami.
To również dzisiejsza informacja. Podaje ją Radio Watykańskie. W ramach komentarza tylko jedno zdanie: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili.
Niestety, nie dotyczy to tylko Pakistanu...
Joanna Kociszewska
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.