Unia Europejska nazwała w środę dobrym krokiem decyzję prezydenta Egiptu Hosniego Munbaraka, który we wtorek postanowił nie ubiegać się o reelekcję.
W oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała również, że UE jest gotowa poprzeć egipski naród w dążeniu do lepszej przyszłości.
"UE wzywa do uporządkowanej transformacji poprzez utworzenie rządu na szerokiej bazie, prowadzącego do prawdziwego procesu istotnych reform demokratycznych w pełnym poszanowaniu rządów prawa, praw człowieka i podstawowych swobód" - głosi oświadczenie pani Ashton.
"Niestety, nowo mianowany gabinet nie przedstawia sobą takiego rządu opartego na szerokiej podstawie społecznej" - dodała.
Podobnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy w oświadczeniu wezwał w środę do szybkiej transformacji w Egipcie. Oświadczenie jego biura mówi o tym, by bezzwłocznie rozpoczął się konkretny proces transformacji. Sarkozy wzywa też egipskie władze do uczynienia wszystkiego, aby proces ten przebiegł bez przemocy.
Podobnie uważa brytyjski premier David Cameron. Jego rzecznik oświadczył w środę, że proces politycznych zmian w Egipcie musi się zacząć już teraz. "Uważamy, że proces ten musi być uporządkowaną transformacją. Proces ten musi się zacząć już teraz" - powiedział rzecznik.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.