Unia Europejska nazwała w środę dobrym krokiem decyzję prezydenta Egiptu Hosniego Munbaraka, który we wtorek postanowił nie ubiegać się o reelekcję.
W oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała również, że UE jest gotowa poprzeć egipski naród w dążeniu do lepszej przyszłości.
"UE wzywa do uporządkowanej transformacji poprzez utworzenie rządu na szerokiej bazie, prowadzącego do prawdziwego procesu istotnych reform demokratycznych w pełnym poszanowaniu rządów prawa, praw człowieka i podstawowych swobód" - głosi oświadczenie pani Ashton.
"Niestety, nowo mianowany gabinet nie przedstawia sobą takiego rządu opartego na szerokiej podstawie społecznej" - dodała.
Podobnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy w oświadczeniu wezwał w środę do szybkiej transformacji w Egipcie. Oświadczenie jego biura mówi o tym, by bezzwłocznie rozpoczął się konkretny proces transformacji. Sarkozy wzywa też egipskie władze do uczynienia wszystkiego, aby proces ten przebiegł bez przemocy.
Podobnie uważa brytyjski premier David Cameron. Jego rzecznik oświadczył w środę, że proces politycznych zmian w Egipcie musi się zacząć już teraz. "Uważamy, że proces ten musi być uporządkowaną transformacją. Proces ten musi się zacząć już teraz" - powiedział rzecznik.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.