Tysiące ludzi opuściło karawanę imigrantów w zamian za meksykańskie wizy

W południowym Meksyku tysiące migrantów zaakceptowało rządową ofertę przyjęcia wiz tego kraju w zamian za opuszczenie karawany zmierzającej w stronę granicy z USA. Powiadomili o tym we wtorek wieczorem przedstawiciele władz.

Karawana jest jedną z dwóch dużych grup migrantów, z wielu krajów Ameryki Środkowej i Karaibów. W ostatnich tygodniach opuścili południowe miasto Tapachula ruszając pieszo w długą podróż w kierunku granicy z Stanami Zjednoczonymi. Wędrowali całymi rodzinami, w tym z małymi dziećmi.

Karawana przyjęła propozycję rządu, aby "rozpocząć proces, który pozwoli im uregulować ich status prawny" cytuje Reuters wspólnym oświadczenie meksykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i Krajowego Instytutu Migracji. Wiza meksykańska ma ułatwić starania o legalne przekroczenie granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak dodaje do wtorku latynoscy imigranci dotarli do miasta Mapastepec w południowym stanie meksykańskim Chiapas. Przewodzi im Luis Garcia Villagran z grupy Pueblo Sin Fronteras.

Garcia powiedział Reutersowi, że większość migrantów z karawany przyjęła ofertę i urzędnicy ostatecznie odwiozą ich autobusami z Chiapas, rozdzielając po 10 stanach. Komunikat rządowy wymienia ich dziewięć.

Według meksykańskiego urzędnika migracyjnego pragnącego zachować anonimowość w ramach porozumienia, Latynosi zgodzili się nie organizować więcej karawan w przyszłości. Jak dodał poprzednio grupa migrantów z Haiti i Hondurasu została przewieziona do stanu Guanajuato, oddalonego o około 1000 km.

Garcia zaprzeczył jakoby zawarto układ o rezygnacji z karawan. Wcześniej nazwał decyzję o zaoferowaniu transportu i wiz pozytywną zważywszy, że Tapachula zamieniła się dla migrantów w "więzienie".

"Migranci wielokrotnie wyrażali sceptycyzm wobec obietnic otrzymania dokumentów regulujących ich pobyt w Meksyku. Organizatorzy wypraw twierdzą, że kolejna karawana ma już wyruszyć z Tapachula, głównego punktu gromadzenia się migrantów w pobliżu granicy z Gwatemalą" - zauważył Reuters.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
wiecej »