Buzek krytykuje władze w Kijowie

Władze Ukrainy dopuszczają się absolutnie wybiórczego stosowania prawa wobec opozycji - oświadczył w czwartek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek w rozmowie telefonicznej z byłą ukraińską premier Julią Tymoszenko.

Do rozmowy, o której poinformował Blok Julii Tymoszenko (BJuT), doszło w związku z wydanym przez prokuraturę zakazem wyjazdu byłej premier do Brukseli. Miała się tam udać w poniedziałek m.in. na zaproszenie przewodniczącego PE.

"Obecnie na Ukrainie mamy do czynienia z absolutnie wybiórczym zastosowaniem prawa. Dotyczy to również sprawy przeciwko pani. W państwie demokratycznym jest to niedopuszczalne" - mówił Buzek.

Jak powiedział PAP rzecznik przewodniczącego PE Robert Golański, rozmowa telefoniczna Tymoszenko z Buzkiem "była wynikiem tego, że nie mogli się oni spotkać osobiście".

Od grudnia Tymoszenko obowiązuje wydany przez prokuraturę zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Jest to wynik prowadzonych przez prokuraturę śledztw w sprawie machinacji finansowych, których miał się dopuścić rząd byłej premier.

W ubiegłym tygodniu Tymoszenko wystąpiła do prokuratury o uchylenie zakazu wyjazdu w związku z planami podróży do Brukseli. Śledczy odrzucili jej podanie, tłumacząc, iż istnieje obawa, że może ona nie wrócić do kraju.

Tymoszenko twierdzi ze swej strony, że zarzuty prokuratury nie mają potwierdzenia w faktach. Uważa, że działania władz wobec niej mają odsunąć ją od udziału w polityce. Zgodnie z ukraińskim prawem osoba karana nie może startować w wyborach.

Wcześniej wybiórcze stosowanie prawa wobec opozycji wytknęły władzom w Kijowie Stany Zjednoczone oraz unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.

W opublikowanym w styczniu raporcie amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House Ukraina trafiła do grona 25 państw, w których w 2010 roku odnotowano spadek poziomu przestrzegania standardów demokratycznych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Adrian Podsiadło
  03.02.2011 19:51
  Jerzy Buzek niech się lepiej zajmie inwigilacją prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki przez służby specjalne Tuska. Łatwo zajmować się drzazgą w oku innych zamiast swoją belką.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »