Rozmowy dotyczyły sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, Synodu Biskupów i sytuacji w Kościele polskim i niemieckim.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, Synod Biskupów na temat synodalności i sytuacja w Kościele polskim i niemieckim były tematami spotkania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georgiem Bätzingiem w Poznaniu. Podczas briefingu prasowego w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej bp Bätzing zaznaczył, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest problemem nie tylko Unii Europejskiej, Polski, ale całej Europy i dlatego Niemcy nie mogą pozostawić Polski samej.
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że oba nasze Kościoły łączy ze sobą wiele spraw, problemów, a także radości. Przypomniał, że obecne spotkanie z przewodniczącym niemieckiego episkopatu jest kontynuacją wcześniejszych jego spotkań z kard. Reinhardem Marxem.
Przewodniczący KEP poinformował, że tematami spotkania były: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, Synod Biskupów na temat synodalności i sytuacja w Kościele polskim i niemieckim.
Zaznaczył, że w kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, która nie dotyczy tylko Polski, Białorusi, Rosji, czy Niemiec i Unii Europejskiej, powinno się mówić wspólnym głosem. Za niezwykle ważne uznano nie tylko obronę granic Polski i Unii Europejskiej, ale też zajęcie się samymi migrantami, którzy w mniejszym lub większym stopniu zostali oszukani, znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, ale trudna sytuacja dotyczy także ludności zamieszkującej tereny przygraniczne.
Inną ważną kwestią była potrzeba modlitwy o pokój na Ukrainie w sytuacji poważnego zagrożenia. „Nie daj Boże by doszło do wojny. Gdyby do niej doszło to wynikną z tego straszne konsekwencje. Nie tylko zachwieje się równowaga między Ukrainą, Unią Europejską i Rosją, ale w wyniku wojny na terytorium Polski mogłoby się znaleźć tysiące uchodźców. Dlatego rozważamy propozycję wspólnej inicjatywy w sprawie polsko- białoruskiej i ukraińskiej. Chodzi o wspólne, polsko, niemiecko i ukraińskie przesłanie, do którego dołączyliby się inni” – powiedział abp Gądecki.
Rozmawiając o Synodzie Biskupów bp Bätzing mówił o sytuacji Kościoła niemieckiego, o różnicach pomiędzy Kościołami naszych krajów w kontekście sekularyzacji. Ze swej strony abp Gądecki poinformował o dotychczasowym przebiegu prac synodalnych w Polsce na poziomie diecezjalnym i ogólnokrajowym.
Bp Bätzing wyraził zadowolenie ze spotkania przedstawicieli obu episkopatów, które mają już długą tradycję. Zaznaczył, że dla Kościoła w Niemczech Kościół w Polsce jest najważniejszym parterem, gdyż „żyjemy w Europie i przeżywamy te same wyzwania i problemy i rozmawiamy wspólnie jak wspólnie stawić czoła temu co się dzieje”.
Mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i na wschodniej Ukrainie bp Bätzing zaznaczył, że jest to problem nie tylko Unii Europejskiej, Polski, ale całej Europy i dlatego nie możemy Polski pozostawić samej. „Polska nie zostanie pozostawiona sama z tym problemem. Tworzący się nowy rząd w Niemczech będzie miał przed oczami nie tylko sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale też na wschodniej Ukrainie, gdyż jest to nasza wspólna sprawa” – zaznaczył przewodniczący niemieckiego episkopatu.
Zwrócił uwagę, że jako wierni Kościoła katolickiego musimy pamiętać o migrantach, którzy są wykorzystywani w grze politycznej a w tej chwili, gdy nadeszła zima znaleźli się w potrzasku. „Nie możemy o nich zapominać” – zaznaczył. Poinformował, że rozmawiano na temat, w jaki sposób poprzez Caritas Polska, Caritas Internationalis i Caritas Białorusi można konkretnie tym osobom pomóc.
Bp Bätzing w pełni wsparł inicjatywę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który powiedział, że w tej sytuacji chodzi o szeroko pojęty pokój na świecie a nie tylko o trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, czy też na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, ale o pokój na całym świecie. „Dlatego zaproponowaliśmy wspólnie przesłanie i wezwanie do modlitwy o pokój na świecie” – powiedział bp Bätzing.
Następnie rozmawiano o sytuacji Kościoła w Polsce i w Niemczech i podzielono się wspólnymi doświadczeniami. W kontekście Synodu Biskupów na temat synodalności zwrócono szczególną uwagę na trwającą równolegle niemiecką Drogę Synodalną, w którą zaangażowani są księża, biskupi i świeccy. „Na tej wspólnej drodze poszukujemy odnowy Kościoła katolickiego w Niemczech” – zaznaczył. Przypomniał, że zasadniczym impulsem do zainicjowania Drogi Synodalnej były skandale , przestępstwa nadużyć seksualnych niektórych duchownych wobec nieletnich, co wywołało ogromny gniew i rozczarowanie wśród świeckich. „Pytaliśmy ekspertów o przyczyny nadużyć w Kościele katolickim i dlatego podjęto Drogę Synodalną w wymiarach: moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w Kościele” – przypomniał bp Bätzing.
„Wracam do domu bardzo ubogacony po dzisiejszym spotkaniu. Mam nadzieję, ze nie jest to nasze pierwsze i ostatnie spotkanie a będziemy dalej wspólnie współpracować, gdyż mamy wiele wspólnych projektów proponowanych także przez Fundację Maksymiliana Kolbego” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
W spotkaniu obu przewodniczących wzięli także udział, ze strony polskiej: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski; za strony niemieckiej: rzecznik Matthias Kopp i trzech przedstawicieli niemieckiego episkopatu.
Reklama
Bp Georg Bätzing urodził się 13 kwietnia 1961 r. w Nadrenii-Palatynacie i dorastał w Niederfischbach an der Sieg. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Trewirze i Fryburgu Bryzgowijskim przyjął święcenia kapłańskie 18 lipca 1987 r. Był duszpasterzem w Klausen i Koblencji, zanim objął stanowisko prorektora seminarium biskupiego w Trewirze w 1990 r. Od 1996 r. do stycznia 2010 r. ks. Bätzing był odpowiedzialny za formację kapłanów w trewirskiej diecezji i kierował seminarium. W listopadzie 2007 r. ówczesny biskup Trewiru, Reinhard Marx, mianował go szefem pielgrzymki „Świętej Szaty”. 1 listopada 2012 roku ks. Bätzing został wikariuszem generalnym diecezji Trewiru.1 lipca 2016 r. papież Franciszek mianował go 13. biskupem Limburga. Jego zawołanie biskupie brzmi: „Congrega in unum” – „Połącz w jedno”. Na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec został wybrany 3 marca 2020 r.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.